+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Zambiya Cumhuriyeti hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Zambiya Cumhuriyeti hangi kıtadadır
  Zambiya Cumhuriyeti

  güney Afrika'da, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Botsvana, Namibya ve Angola ile komşudur. Adını Zambezi Irmağından alır. Eski adı Kuzey Rodezya'dır. Rodezya ismini 1889 da ülkede bulunan maden ruhsatlarının tamamını, değersiz hediyeler karşılığı, Kral Lobengula Lewanka' dan alan, De Beers Madencilik Şirketi'nin kurucusu Cecil Rhodes adlı İngilizden almıştır.

  Ülke yüksek platolardan ve kısmen dağlardan oluşur, tropikal iklimi vardır. Nüfusun %70'inden fazlası yoksuldur. HIV/AIDS, en büyük sağlık sorunlarından biridir. Zambia'da 630.000 AIDS öksüzü çocuk vardır (Eylül 2005). Ülkenin ekonomik geliri büyük ölçüde bakır madenlerine dayanagelmiştir. Bakır dışındaki madenleri elmas, altın, gümüş, uranyum, çinko, kurşun ve kömürdür. Ancak yatırımların azlığı nedeniyle bakıra bağımlılıktan kurtulmak için 2000'li yıllarla birlikte tarım, turizm, elmas ve su gücü alanlarında projeler geliştirilmektedir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Zambiya Cumhuriyeti, güney Afrika'da, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Zambiya’nın ilk tarihi hakkında pek az şey bilinmektedir. Buraya ilk gelen Avrupalılar, Portekizliler oldu. En önemli doğal kaynak bakırdır.
+ Yorum Gönder


zambiya hangi kıtadadır