+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Kongo Cumhuriyeti hangi kıtadadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kongo Cumhuriyeti hangi kıtadadır
  Kongo Cumhuriyeti

  Orta batı Afrika'da Atlas Okyanusu kıyısında bir ülkedir. Başkenti Brazavil olup nüfusu 2.954.258, yüzölçümü ise 342.000 km²'dir. Komşuları Angola, Gabon, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'dir.

  Eski bir Fransız sömürgesi olan Kongo, bağımsızlığını 1960 yılında ilan etti. Benzerlik nedeniyle, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (eski adı Zaire) Kongo-Kinshasa, Kongo Cumhuriyeti ise Kongo-Brazzaville olarak da adlanmaktadir.

  Doğal yapı:Tropik bir iklimin hüküm sürdüğü Kongo'nun yaklaşık %65'i, kum ve çakıl içeren iri taneli topraklarla kaplıdır. Çok geniş ormanlarında goril, şempanze, maymun, filler mevcuttur.

  Ekonomi:Kongo petrol yatakları sayesinde gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Ancak petrole bağımlılık ülke ekonomisine ne yarar veriyor ne de fayda sağlıyor. Yabancı firmaların desteğiyle çıkarıln petrolden elde edilen gelir ülkenin iç işlerinde kullanılmaktadır. Tarım faalliyetleri ise şekerkamışı, tütün kakao ve kahvedir. Bu ürünler dış satım ürünleridrir. Kongo ayrıca maden yönünden de zengin bir ülkedir. Çok kaliteli demir cevheri, kurşun, kalay, çinko, bakır bu ülkenin önemli madenleridir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Kongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Bugünkü Kongo’nun bulunduğu yerde eskiden, güçlü bir Kongo Krallığı vardı. "kara afrika"nin yaralı bir parçası. sömürgecilik tarihinin en büyük işkencelerine sahne olan mekan.
+ Yorum Gönder