+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Bor Nedir? Bor Elementinin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bor Nedir? Bor Elementinin Özellikleri








  Bor Nedir? Bor Elementinin Özellikleri







 2. HARBİKIZ
  Moderator





  Bor 3A grubu elementlerindendir. Metal ve ametaller arasında bulunur ve Bor yarı metal bir elementtir. Yarı iletkendir. Kimyasal olarak silikona, galyum, indiyum ve talyum ve alüminyumdan daha yakındır.

  Bor doğada tek başına element haliyle bulunmaz. Genellikle bir bileşiği olan boraks şeklindedir. İki çeşit bor allotropu bulunur. Amorf bor, kahverengi tozdur. Metalik (kristal) bor siyah ve sert, oda sıcaklığında zayıf bir iletkendir.

  Bitkilerin, yaşaması için bor gerekmektedir. Hayvanların vücutlarında bulunan çok küçük miktarda bor, hayvanların bedenlerini çok sağlıklı yapar. Borun hayvan sağlığına olan bu etkisinin detayları bilinmemektedir.

  Sembolü: B
  Atom Numarası: 5
  Atom Ağırlığı: 10,811(7) g/mol
  Elektron Sayısı: 5
  Elemet serisi: Metaloid

  Maddenin Hali: Katı
  Görünümü: Siyah-kahverengi
  PERİYODİK TABLO
  Borun Elde Edilmesi:

  En yaygın bor kaynakları turmalin, boraks [Na2B4O5 (OH) 4.8H2O], ve Kernit [Na2B4O5 (OH) 4.2H2O]. Saf elde etmek zordur. Bu, magnezyum oksitin, B2O3 ile indirgemesi yoluyla yapılabilir.
  B2O3 + 3Mg → 2B + 3MgO

  Isıtmalı tantal tel kullanılarak hidrojen gazı ile BBr3 gibi bileşiklerin termal bozunma yoluyla yüksek saflıkta bor Samm miktarda mevcuttur. Sonuçlar üzerinde 1000 tmeperatures sıcak teller ° C ile daha iyi




+ Yorum Gönder