+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Beredeki ilmek kaydırma tekniğini açıklar mısınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beredeki ilmek kaydırma tekniğini açıklar mısınız
  Rüzgar gülü açtığı konuda bere ile ilgili açıklama var ama yetersiz beredeki ilmek kaydırma tekniğini açıklar mısınız, teşekkür ederim. 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  ÖRGÜ örmek büyük bir zevktir. Bunu daha da zevkli hale getirmek ve değişik örgüler örmek için, temel örgü kurallarını bilmek gerekir. Bu sayfamızda sıkça kullanılan örgülerin tariflerini veriyoruz. Bu sayfa sizin örgü rehberiniz olacak ve örgü açıklamalarında takıldığınız noktalarda size rehberlik edecektir.
  Basit bir örgüyü örerken bile, bilmeniz gereken bazı örgü türleri ve kuralları vardır. Düz örgü, hara-şo, lastik gibi örgüleri bilmek gerekir. Bir kazağa başlarken en çok kullanılan örgü türü lastik örgüdür. 1/1 lastik, 2/2 lastik olabileceği gibi modele göre fantezi lastik, pirinç örgü veya haraşo örgüsü kullanmak gerekir.
  Ayrıca örgüye başlarken, örgünün düzgün olması için, birkaç sıra başlangıç örgüsü örmek gerekir. (Bu tabirlere örgü açıklamalarında sıkça rastlayacaksınız.) Bu örgüyü örmek şart olmamakla birlikte, ördüğünüz zaman, örgününüzün daha düzgün durduğunu, lastik kısmının buruşmadığını ve bollaşmadığı-nı göreceksiniz.
  Düz örgü: 1. sıra:. Bütün ilmekleri yüz örün. 2. sıra: Bütün ilmekleri ters örün. Örgü bitimine kadar bu iki sırayı hep tekrarlayın.
  Tersten düz örgü: (Düz örgünün tersidir.) 1. sıra: Bütün ilmekleri ters örün. 2. sıra: Bütün ilmekleri yüz örün.
  Haroşo: Gidiş ve dönüş sıraları hep aynı. Düz örgü öreceksiniz.
  Pirinç örgüsü: l.sıra: 1 ilmeği yüz, 1 ilmeği ters örerek, sıra sonuna kadar gidin. 2. ve sonraki sıralarda, yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.
  Çift pirinç örgüsü: 1. sıra: 2 ilmeği yüz, 2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar devam edin.
  2. ve sonraki sıralarda: Yüz ilmekleri ters, ters ilmekleri yüz örün.
  Başlangıç örgüsü: l.sıra: 1 ilmeği yüz örün, ipliği öne alın, 1 ilmeği örmeden tersten alın, ipliği arkaya alın, bu şekilde sıra sonuna kadar devam edin. 2. ve sonraki sıralar. Yüz ördüğünüz ilmekleri örmeden tersten alın, örmeden tersten aldığınız ilmekleri yüz örün.
  1/1 Lastik: 1. sıra: 1 ilmeği yüz,
  1 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar tekrarlayın. 2. ve sonraki sıralarda. İlmekleri oldukları gibi örün.
  2/2 Lastik: 1. sıra: 2 ilmeği yüz,
  2 ilmeği ters örerek sıra sonuna kadar tekrarlayın. 2. ve sonraki sıralar. İlmekleri oldukları gibi örün.
  Selanik örgüsü: l.sıra: 1 ilmeği ters örün, yanındaki ilmeği örmeden tersten alın ve ipliği şişe bir kez dolmayın. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin. 2. sıra: Önceki sırada ters ördüğünüz ilmeği örmeden alın ve ipliği şişe bir kez dolayın, örmeden aldığınız ve dolama yaptığınız ilmekleri birlikte ters örün. Örgü sona kadar bu iki sırayı tekrarlayın.
  Saç örgüsü: Arzuya göre, çeşitli ilmek sayısıyla yapılır. Yine istenilen sırada çaprazlama yapılır. Ancak teknik hep aynıdır.
  Örneğin: 4 ilmek üzerinden ve 5. sırada saç örgüsü yapacaksanız, şöyle yapmanız gerekir. 1. sıradan 5. sıraya kadar düz örgü örün. 5. sırada 2 ilmeği arkada bekletin, 2 ilmeği yüz örün. Sonra, beklettiğiniz 2 ilmeği yüz örün. Örgüyü 1. sıradan tekrarlayın.
  ÇEŞİTLİ İLMEK TÜRLERİ
  Özellikle fantezi örgü örerken, bazı temel ilmek türleriyle karşılaşırız. Örgünüzü daha kolay ve zevkle örmeniz için, bu ilmek türlerini bilmeniz gerekir.
  Çaprazlama: Saç örgüsünün en basit şeklidir. 2 veya daha fazla ilmek sayısı üzerinden şöyle yapa-
  caksınız. 1.ilmeği bekletin, sonraki ilmeği yüz örün. İlmeği önde bekletirseniz sola çaprazlama, arkada bekletirseniz sağa çaprazlama adını alır. Ayrıca bir de çift çaprazlama vardır. Onu da şöyle örmeniz gerekir. 1.ilmeği bekletin, sonraki 2 ilmeği yüz ördükten sonra, beklettiğiniz ilmeği yüz örün. Yine önde bekletirseniz solma, arkada bekletirseniz sağa çift çaprazlama olur.
  Düz çaprazlama: 1 ilmeği sağ şişe kaydırın, sonraki ilmeği yüz örün ama şişten çıkarmayın, kaydırdığınız ilmeği yüz ördükten sonra, ikisini birden şişten kaydırın. Daha sonra da beklettiğiniz ilmeği yüz örün.
  Uzun ilmek: Şişi ilmeğe batırın, ipi şişe bir kez dolayacağınız yerde, iki veya üç kez dolayın. Sonra, ilmeği normal olarak örün. Dönüşte ilmeği olduğu gibi örün, doladığınız ilmekleri ise şişter bırakın. Böylece uzun ilmek elde etmiş olursunuz.
  Çift ilmek: Şişi örmeniz gereken ilmeğin altındaki ilmeğe batırın. (bir alt sıradaki ilmeğe). Bu ilmeği yüzden örün.
  Kenar ilmeği: İşin düzgün olması için, baştaki ilk ilmek örmeden alınır. Bunun adı kenar ilmeğidir.
  Dönük ilmek: Örülecek olan ilmeği normal olarak değil de tersten alarak örme işlemidir.
  Atma: İlmeği örmeden önce, ipliği sağ şişe bir veya birkaç kez (örgünün tarifinde söylenen sayıya göre) dolama işlemidir.
  Kaydırma: Sol şişteki bir veya birkaç ilmek, sağ şişe örmeden alınır.
  Bindirme: Tek veya çift olabilir. Bir tür eksiltme işlemidir. İlmeği daha önce veya sonra, örülen ilmeğin üzerine kaydırmaktır. Önceki ilmeğin üzerine kaydırılırsa “sağa bindirme,” sonraki ilmeğin üzerine kaydırılırsa “sola bindirme” adını alır.
  Kaydırdığınız ilmek, birlikte örülen iki ilmeğin üzerine bindirilirse “çift bindirme” olur.
+ Yorum Gönder


örgüde ilmek kaydırma