+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Yeni Misafir Soruları Forumunda Menteşe dağları hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Menteşe dağları hakkında bilgi
  memteşe dağları hakkında bilgi 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Menteşe dağları hakkında bilgi

  ülkemizin güneybatısında bodrum yarımadasının gerisinde, kıyıya paralel bir şekilde kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu olarak uzanan dağlardır. dış sırada "batı menteşe dağları", iç sırada ise "doğu menteşe dağları" vardır. ikisinin arasında da muğla ili merkezi yer alır.

  mente-e-da-lar-.jpg

  menderes masifinin dom şeklinde yükselmesi sonucunda çevresinde ışınsal uzanışlı depresyonların oluşmasıyla belirmiş olup; büyük menderes vadisi ile gökova körfezi arasında uzun çukurluklar ile ayrılmış ilbir dağı (1083 m.) batı ve doğu menteşe dağları yer alır. batı menteşe dağları; kb da menteşe platosunun akarsularla çok parçalanmış bir bölümü ile başlar. burada yükselti ortalama 500 - 600 m. kadardır. bafa gölü doğusunda plato yüzeyinden birdenbire yükselen dağların yükseltisi 1000 m. yi aşar. milas -yatağan arasında ise b - d doğrultulu dağ kütlelerinin yükseltisi aksivri tepede 1376 m., bencik dağı'nda 1396 m. dir. batı menteşe dağlarının güneydoğu ucu menteşe platosunun kalkerler üzerinde uzanan, yükselerek plato-dağ özelliği almış bölümlerine bağlanır. burada yüzeyi ortalama 1200-1300 m. yükseltideki marçalı dağı (kavak dağı 1370 m) yörenin tipik plato - dağlarındandır. gökova körfezinin hemen kuzeyinde plato karakteri daha belirgin olup, yükselti ortalama 700 - 800 m., doruklarda 1000. m. dir. doğu menteşe dağları da kuzeyde menteşe platosu üzerinden başlar ancak yatağan-kavaklıdere arasında yükseltisi azalır ve platoya geçilir. fakat gd da yeniden yükselerek oyuklu dağında 1892. m. ye ulaşır. burası menteşe yöresinin en yüksek yeridir. muğla doğusundaki arazide menteşe platosunun faylarla parçalanıp bloklar halinde yükselmiş bölümlerinden oluşan dağlar yer tutar. burada doruklar 1400 - 1600 m. yükseltilere kadar çıkar. güneye doğru yükselti giderek azalır ve 600 - 700 m. yükseltilerdeki plato yüzeyine geçilir. yatağan - turgut depresyonunun kuzeyinde bu iki dağlık kuşak birbirine yaklaşır ve burada yer alan gökbel dağı ise 1422 m yükseltidedir.
+ Yorum Gönder


menteşe dağları,  menteşe dağları hakkında bilgi,  menteşe dağı,  menteşe hakkında bilgi,  ilbir dağları,  menteş dağı nedir