+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Vücudun günlük demir ihtiyacı ne kadardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vücudun günlük demir ihtiyacı ne kadardır
  Vücudun günlük demir ihtiyacı ne kadardır kısaca

  Arkadaşlar hemen bana vücudun günlük demir ihtiyacının ne kadar olduğu hakkında bilgi verir misiniz? 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Kısaca Vücudun günlük demir ihtiyacı ne kadardır

  Vücudumuzda toplam 4 gram demir bulunmaktadır. Bu miktarın yine toplam iki buçuk gramı kırmızı kürelerde (eritrositler, RBC, alyuvar) yani kanda bulunmaktadır. Demir bulunduran diğer kısımlar ise şöyledir. Plazmada 4 mg diğer vücut depolarında toplam 1000 mg, kaslarda bulunan bulunan miyoglobin ve diğer hücrelerde bulunan solunum enzimlerinde toplam 350 miligram demir bulunmaktadır. Günlük demir alımı bir iki miligram ve aynı zamanda günlük atılımda biri iki miligramdır. Vücuttaki demir miktarı kemik iliğinde kırmızı kürelerin yapımı ve dalak gibi retiküloendoteliyal sistem organlarında eskimiş yaşlanmış kırmızı hücrelerin yıkımı arasında, bir denge ile korunur. Demir miktarı vücutta toplam dört gram civarında tutulmak zorundadır bunun altına düştüğü taktirde kırmızı kürelere yeterli demir sağlanamayacağından kansızlık oluşacaktır. İnce barsak sistemi Demirin aynı zamanda fazla emilimine de engel olmaktadır ancak bazı hastalık durumlarında (hemokromatoziz gibi) demir vücuda fazla emilebilir ve giderek önce demir depolarını doldurur daha sonrada karaciğer, pankreas ve kalp dokusunda demir fazlalığı oluşur. Bu durumda bu organlara bağlı (kalp yetmezliği, şeker hastalığı, hepatit veya siroz gibi) hastalıklar oluşacaktır.
  Sonuç olarak vücudumuzdaki demir miktarı belli bir toplam dozu aşmamalıdır. Bu, ince barsaklar tarafından aktif bir şekilde kontrol edilmektedir. Gastrointestinal sistemden olan kanamalar veya kadınlarda görülen mensturasyon (adet kanamaları, regli ile) gibi kanamalarla olan kayıpların fazlı olması nedeniyle toplam demir dengesi bozulduğunda demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşacaktır.
  Demirin ince barsaklar tarafından emiliminin iyi ayarlamaması ve fazla demir emiliminin engellenememesi vücutta fazla demir birikimi ile sonuçlanabilir. Bu duruma hemosideroziz de den

+ Yorum Gönder