+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Nabız Çeşitleri Nabız Hakkında Bazı Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Nabız Çeşitleri Nabız Hakkında Bazı Bilgiler
  Nabız Çeşitleri

  Arkadaşlar hemen bana nabız çeşitleri hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Normalde nabız alınırken, her kalp vuruşunun arasının eşit olması gerekir. Eğer bir düzensizlik varsa, kalpte ritm bozukluğu var demektir ki, bu durumda sebebinin araştırılması ve tedâvisi gerekir.

  Nabzın çok çeşitli şekilleri vardır. Meselâ alternan nabız (Kalb yetmezliğinde görülür. Bir vurumun kuvvetli, bir vurumun zayıf olması hâlidir), sıçrayıcı nabız (Aort kapağı yetmezliğinde görülür. Vurup kaçan bir nitelik arz eder.), çentikli nabızları vs.

  Sfignometre denen küçük âletlerle, nabız kâğıt üzerine kaydedilmekte, şekli, sayısı ve düzeni daha rahat incelenebilmektedir.

  Tansiyon ölçülerek öğrenilen, büyük tansiyon ve küçük tansiyon arasındaki fark, nabız basıncı değerine eşittir.


  Damar dışına aşırı su veya kan çıkışına bağlı olarak (şiddetli kanamalar veya geniş ve derin yanıklar gibi sebeplerle) meydana gelen şok ve kollops durumlarında; nabız alınamayacak veya çok dikkatli bir muayeneyle ancak alınabilecek kadar hafifler, incelir. Bu gibi nabıza “filiform nabız” denir. Hastanın durumunun ağır olduğuna alâmettir.
 2. Zahra
  Üye

  Nabız, Kalbin kasılması sonucu kan basıncında meydana gelen değişikliklere göre nabzın yavaş veya hızlı atmasıdır. Nabız en fazla Bilek, Boyun ve Şakakta atar. Nabzın alınabilmesi için atan damarın sert bir yüzeye dayanması gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


nabız çeşitleri,  nabiz cesitleri,  nabız tipleri,  nabzın çeşitleri,  nabız çeşitleri nelerdir,  nabız ve çeşitleri