+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Tırnak bakımı nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Tırnak bakımı nasıl yapılır
  Tırnak bakımı için bilgiler

  Arkadaşlar lütfen hemen bana tırnak bakımı için bir kaç bilgi verir misiniz?

  Bakımlı eller, kadınlara kendilerini daha feminen hissettirir, kendilerine olan güveni artırır.

  Bundan yüzyıl öncesine kadar parmakları koruma özelliği dışında bir işlevi olmayan tırnaklar, günümüzde estetik açıdan kadınların vücutlarında en önem verdiği bölümlerden biri haline geldi. Tırnaklar yapı olarak yoğunlukla keratin adı verilen bir proteinden oluşur.
  Sağlıklı ve güzel tırnakların iyi beslenmeye olduğu kadar bakıma da ihtiyacı vardır. Tırnaklara haftada bir temel bakım yapmak, 3-4 haftada bir de profesyonel bakım yaptırmak gerekir.
  1-Haftalık Temel Bakım
  Tırnağınızdaki ojeyi temizleyin. Köşelerden merkeze doğru tırnağınızı törpüleyin, törpüyü ileri-geri değil, tek yönlü hareket ettirin; yanlış törpüleme tınak dokusunun bozulmasına ve tırnağınızın katmanlar halinde soyulmasına neden olabilir.
  Ellerinizi ılık sabunlu suyun içinde bir kaç dakika bekleterek tırnak etlerinin yumuşamasını sağlayın. Törpünün ucuyla tırnağın üstüne doğru uzayan deriyi kenarlara doğru ittirin. Bu derileri kendiniz keserseniz çok dipten kesebilirsiniz ve herhangi bir kanama enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle kesme işini profesyonellere bırakmanızda fayda var.
  Tırnağınızı temizledikten sonra güçlendirici cila sürün. Renkli bir oje sürmek istiyorsanız bu cila kuruduktan sonra üzerine sürebilirsiniz.
  Son olarak bir nemlendiriciyle ellerinize masaj yapın. Sık sık nemlendirici kullanarak tırnak çevresindeki etlerin sertleşmesine ve soyulmasına engel olabilirsiniz.
  ÖNERİLER:
  Banyodan çıktıktan sonra tırnağınızın çevresindeki etler yumuşayacağından kolay ve hızlı bir şekilde bakım yapabilirsiniz.
  Ojenizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız buzdolabında saklayın. Koyulaşmış ojeleriniz için kozmetik ürünler satan mağazalardan oje incelticisi alabilirsiniz.
  Haftada bir kereden fazla aseton kullanmamaya çalışın. Aseton tırnağınızda kurumaya yol açacağından dokusuna zarar verir.
  Oje kullanmasanız da tırnak güçlendirici cilaları kullanmanızda fayda var, cilalar tırnağınızın dış etkenlere karşı güçlendirir ve hasar görmesini önler.
  Ellerinizi mümkün olduğunca çok nemlendirin. Ayrıca tırnak çevresindeki derileri yumuşak tutmak için özel üretilmiş yağlardan kullanmanız manikürünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
  French tarzı oje sürmekte zorlanıyorsanız tırnağınızın içine beyaz tırnak kalemi sürerek bu görüntüye ulaşabilirsiniz. Elinizi yıkadıktan sonra kalemi tekrar uygulamanız gerekse de ojeden daha zahmetsiz bir yöntem olduğu kesindir.
  Tırnaklarınız çok kötü durumdaysa ve acilen iyi görünmesini sağlamak zorundaysanız fakat yanınızda törpü bulunmuyorsa, bir kibrit kutusu işinize yarayacaktır. Kibrit kutusunun pürüzlü kenarlarıyla tırnağınızı bir ölçüde düzeltebilirsiniz.
  Uzun tırnaklar ne kadar çekici olsalar da sağlık açısından büyük bir tehlike oluştururlar. Tırnağınızı uzatarak tırnak diplerine yerleşen bakteriler için daha derin ve geniş bir mekan sağlamış olursunuz.
  2-Beslenme ve Tırnaklar
  A Vitamini ve kalsiyum eksikliği kuruluğa ve zayıflığa neden olabilir.
  Folic asid ve C vitamini eksikliği tırnak yüzeyinin pürüzlü olmasına neden olabilir.
  Tırnağın üzerindeki beyaz lekeler protein eksikliğinden kaynaklanabilir.
  Hidroklorik asid eksikliği tırnakların soyulmasına neden olabilir.
  Yetersiz beslenme ya da B12 eksikliği kuruluğa, şekil bozukluğuna, tırnak renginin koyulaşmasına neden olabilir.
  Çinko eksikliği tırnak üzerinde beyaz noktalar oluşmasına neden olabilir.
  Tırnaktaki kurumalar ve çatlamalar daha fazla sıvı tüketmeniz gerektiğine işarettir.
  Tırnak çevresindeki etlerdeki kızarıklık metabolizmanın zayıflığına ve temel yağ asidlerinin eksikliğine işaret olabilir.
  Bunun için:
  Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, mineralleri ve enzimleri tamamlamak için tükettiğiniz gıdaların en az yüzde ellisi taze meyve ve sebze olmalıdır.
  Silisyum ve kükürt bakımından zengin olan brokoli, balık ve soğan gibi yiyecekleri bol bol tüketin. Ayrıca soya ve baklagiller de biotin zenginlikleri nedeniyle tüketilmesi gereken besinlerdir.
  Bol bol su için.
  Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olduğu için hergün havuç suyu için
 2. HARBİKIZ
  Moderator


  Tırnak nasıl bakılmalı


  Tırnakların renklendirilmesi ve bakımı tarihten beri bilinen bir olgudur. Hem kadınlar hem erkekler tırnaklarını renklendirmişler ve bakımlarını yapmışlardır.
  Eski Mısır''da eller ve tırnaklar kına ile renklendirilmişti. Bazı kraliçeler ise kırmızı rengi tercih etmişlerdi. Kleopatra pası renklendirmede kullandı. Romalı askerler savaşa giderlerken saçlarını bukleler halinde büktürtmekte ve tırnaklarını renklendirmekte idiler. Tarihte ilk kez tırnakları renklendiren ve koruyan malzemeleri Çinliler bulmuşlardır. Altın, gümüş, siyah ve kırmızı o zamanlarda üretilen ve tercih edilen renklerdi.
  Günümüzde gökkuşağındaki tüm renkler tırnaklara taşınabilse de, tırnak bakımı ve korunması daha önemli bir yer tutmaktadır. İyi ve kaliteli olarak seçilen cila çıkartıcılar tırnaklara ve cilde herhangi bir zarar vermeden etkilerini göstermektedirler. Uygun nemlendiriciler tırnak ana hücrelerini güçlendirmekte daha sağlıklı ve güçlü tırnaklar sağlamaktadır.
  Tırnak sağlığınız için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları aşağıda bulacaksınız

  Tırnaklarınızı sudan uzuak tutunuz. Tırnaklar su emebilen yapılardır ve su emdiklerinde daha yumuşak ve zayıf bir yapıda olurlar. Ev işlerinde mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

  Ellerinizi ve tırnak köklerinizi mutlaka besleyici ve nemlendirici kremlerle günde bir kaç kez destekleyin. Özellikle ıslanma öncesi ve sonrası mutlaka kremleme yapın.

  Tırnak cilalarınızı asla soymaya kalkmayınız. Tırnaklarınızdan da küçük dahi olsa bazı kısımlar bu cila parçaları ile kopacaktır. Cilaları soymak yerine ince bir kat daha sürmeyi ve cilaların kalkmasını engellemeniz daha doğru olur.

  Cila çıkartıcınızın AHA (alpha hidroksi asit

 3. HAYAT
  Devamlı Üye
  El ve ayaktaki tırnaklar bu organların görevlerini daha kolay yapmalarını sağlarlar.Tutma, kavrama hareketlerinde önemli görevleri vardır. Tırnaklar, parmak uçlarının koruyucularıdır
 4. Mekanik Ariza
  Devamlı Üye
  Tırnak Bakımı ne zaman olur

  Muhteşem tırnaklara sahip olmayı herkes ister. Fakat bu çok zordur. Bunun için yapılacak bazı şeyler vardır. Bunlara bir göz atalım.

  Öncelikle tırnaklarınızı dayanıklı yapacak sıvılar sürmelisiniz. Çünkü tüm tırnaklar uzar da biri kırılırsa tüm heves ve zevk boşa gitmiş olur. Temizlik deterjanları, güneş ve klor tırnakları yıprandırır ve kırılmaya zemin hazırlar. Tırnaklarınız güçlendirmek istiyorsanız kaliteli bir krem kullanarak sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

  Törpü kullanırken yanlarını törpülemekten kaçının böylece daha az kırılma şansı doğar. Ayrıca tırnaklarınız su bakımından zengin olmalıdır. Bunun için günde oldukça fazla su içmelisiniz. Ne kadar çok su içerseniz o kadar çok sağlam tırnaklarınız olur. Bu yüzden su tüketimine dikkat edilmelidir.


 5. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kadınların ellerinin güzel olması o kadına hem bir özgüven verir hem de kadına daha bir feminen hava katar. bu yüzden kadınlar sürekli olarak el kremleri kullanırlar. ayrıca bilginiz olsun kısa bir süre içinde kadınların ellerini de estetikle daha genç bir görünüm kazandırıyorlar.

+ Yorum Gönder