+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Göktaşı Nedir ? [Doga bilimi] Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Göktaşı Nedir ? [Doga bilimi]
  Göktaşı hakkında bilgi


  Uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adı. Dünya atmosferine ortalama olarak senede bir kaç bin göktaşı girer. Ancak bunların, beş yüz kadarı buharlaşmadan yere göktaşı olarak düşer. Göktaşları, Dünya atmosferine saniyede 11-72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir.
  gok_tasi.JPG
  Göktaşları, kimyasal bileşimlerine göre taşsı (Aerolit), demirli (Siderit) ve taşsı demirli (Siderolit) olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Taşsı göktaşları demir, silisyum, karbon, magnezyum, alüminyum ve oksijenden meydana gelir. Demirli göktaşlarının içinde nikel, galyum, germanyum ve iridyum bulunur. Taşsı demirli, göktaşları ise olivin ile çeşitli metaller içerir.

  Büyük göktaşları yeryüzüne düştüğü zaman, krater meydana getirir
 2. ibo27
  Yeni Üye  Göktaşı ile ilgili bilgi

  Uzayda, Dünya dışında oldukça fazla gezegen ve uzay cismi bulunmaktadır. Bu uzay cisimleri ve gezegenlerin bir kısmı, Dünya’yı doğrudan etkilemektedir. Dünya’yı doğrudan etkileyen uzay cisimlerinin en önemlilerinden biri ise, göktaşı ya da diğer bir adıyla meteor’dur.

  Göktaşı, uzaydan Dünyaya yüzeyine düşen cisimlerin genel adına denmektedir. Dünya’yı doğrudan etkilemesinin nedeni ise, senede yaklaşık atmosfere birkaç bin göktaşı girmektedir.Fakat, bu sayıdan sadece 500 kadarı, yeryüzüne düşmektedir. Meteorlar, atmosfere girerken, saniyede 11 ile 72 km arasında yol kat ederler.Atmosferde aşırı miktarda sürtünmeye maruz kalan göktaşları, bu sürtünme sonucunda eriyerek yeryüzüne inerler, Erimeyenler ise, direkt olarak yeryüzüne düşmektedir.

  3136_barringer-krateriGöktaşlarının kimyasal yapısında ise, çeşitli moleküller bulunmaktadır. Bu moleküllerin türüne göre meteorlar, 3 gruba ayrılmaktadır. Taşsı demirli meteor türünün yapısında, demir, silisyum, karbon, magnezyum, alüminyum, ve oksijen yer almaktadır. Demirli göktaşlarının yapısında, nikel, galyum, iridyum ve germanyum gibi moleküller bulunmaktadır. Taşsı demirli göktaşlarında ise, çeşitli metallerle olivin maddesi bulunur.

  Dünya var olduğundan beri, dünyaya oldukça fazla göktaşı düşmüştür. Büyük bir göktaşı Dünya’ya düştüğünde, yeryüzünde krater meydana gelir. Bu kraterin genişliği ve derinliği ise, göktaşının büyüklüğünü belirler. Dünya üzerinde en büyük kraterler şunlardır;

  3136_ad

  1)Chicxulub Krateri-Meksika

  2)Manicouagan Krateri-Kanada

  3)Kara-Kul Krateri-Tacikistan

  4)Clear Water Gölleri Krateri-Kanada

  5)Mistastin Gölü Krateri-Kanada

  3136_gana

  6)Gosses Bluff Krateri-Avustralya

  7)Aorounga Krateri-Çad

  8)Deep Bay Krateri-Kanada

  9)Bosumtwi Krateri-Gana

  10)Barringer Krateri-Amerika

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Gök taşı maddesi

  Göktaşlarının kimyasal yapısında ise, çeşitli moleküller bulunmaktadır. Bu moleküllerin türüne göre meteorlar, 3 gruba ayrılmaktadır. Taşsı demirli meteor türünün yapısında, demir, silisyum, karbon, magnezyum, alüminyum, ve oksijen yer almaktadır. Demirli göktaşlarının yapısında, nikel, galyum, iridyum ve germanyum gibi moleküller bulunmaktadır. Taşsı demirli göktaşlarında ise, çeşitli metallerle olivin maddesi bulunur.

  Göktaşları yapıları ve bileşimlerine gö*re 4 temel sınıfa ayrılır;

  1- Taşımsı gök taşları:
  Magnezyum ve demir slikatlarından oluşmuştur.

  2- Demirli gök taşları: Madde bollu*ğunda demir ve nikel üstün gelir

  3- Taş demirli göktaşları: Metal ve sli- kat oranı hemen hemen eşittir.

  4- Camsı göktaşları: Çok seyrek bulu*nur, cama benzer yapıdadırlar

 4. Betul
  Devamlı Üye
  Göktaşı uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin isimlerine bu göktaşı adı verilir. Bunların beş yüz kadarı da buharlaşmadan yere gök taşı olarak da düşer. Bazen büyük göktaşları atmosferde de gözlenebilir.

 5. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  göktaşı uzayda oluşur ve bir taş parçası olarak dünyamıza gelir.yıkımı çok şiddetlidir düştüğü yerde çok zarar verir.göktaşının bir diğer adı meteordur.göktaşının çeşitleri ve farklı zararlerı vardır.

  s.jpg

+ Yorum Gönder


göktaşı nedir,  gök taşı nedir,  goktasi nedir