+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Ay Şekilleri, Ayın Şekilleri ve İsimleri, Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ay Şekilleri, Ayın Şekilleri ve İsimleri, Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur
  Ay Şekilleri, Ayın Şekilleri ve İsimleri, Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur


  Ayın Şekilleri Dünyayı Etkilermi.jpg  Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur ve bazı özellikleri nedeniyle Güneş sisteminde değişik bir gezegendir. 3.476 km’lik çapıyla Dünya’nın dörtte biri büyüklüğündedir ve 81,3 kat daha hafiftir. Güneş sisteminde Ay’dan hem daha büyük, hem de daha ağır uydular bulunmasına karşın, Pluton’un yeni keşfedilen uydusu dışında hiçbiri, uydusu oldukları gezegenlerden yoğunluk ve hacim bakımından fazla farklı değildir. Dünya-Ay sistemi tam anlamıyla çift gezegen oluşturur.

  Güneş tutulması
  Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelmektedir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay’ın, Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesişim yerlerini belirleyen düğüm noktalarında veya bu noktalar civarında (Yeniay safhasında) bulunması gerekmektedir

  Bilindiği üzere bir yıl içerisinde Ay, Dünya etrafında 12 kez dolaşır. Dolayısıyla, eğer Ayın yörünge düzlemi Dünya’nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ayın yörünge düzlemi ile Dünya’nınki arasında yaklaşık 5° 9’ lık bir açı bulunur. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ayın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşması engellenmiş olur. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelir.

  Ay Tutulması
  Ay Dünya etrafındaki yörüngesini tamamlarken, Dünyanın Güneş ve Ay arasında kalmasına neden olabilir. Bu durumda Ay yüzeyine düşen Güneş ışınları Dünya tarafından engellenmiş olur. Karanlıkta kalan ay kısa süreli de olsa dünyadan gözlenemez bu olaya ay tutulması adı verilmektedir. Bulutsuz bir gecede çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilen bu olay, güneş tutulmasına göre, dünya yüzeyinde daha geniş bir alandan gözlenebilir. Ay tutulmasının dünya yüzeyinden gözlenebildiği alan dünyanın yarısından 24º kadar fazladır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  ay dünyanın tek ve doğal uydusudur. zaman geçtikçe güneşe bakan tarafı veya güneşi gören tarafı sürekli değişime uğrar. bu değişimler sonucu ay hilal biçiminde de görünebilir, dolunay olarak ta görünebilir ya da hiç görünmeyebilir yeni ay olabilir.
+ Yorum Gönder


ay şekilleri,  ayın şekilleri,  ayın şekilleri ve isimleri,  ay sekilleri,  ay şekilleri ve isimleri,  ayın şekilleri ve adları