+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Afrika ülkeleri Adetleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Afrika ülkeleri Adetleri Hakkında Bilgi
  afrika ülkeleri adetleri hakkında bilgi kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Afrika ülkeleri Adetleri Hakkında Genel Bilgi

  Afrika'da evlilik çeşitli şekillerde oluyor. Ülkenin kırsal kesimlerinde, Afrika'nın yerlileri kabilelerin tarzları, İslam'i ve Hıristiyan geleneklerini içeren düğün çeşitleri vardır.
  Kentlerde zengin aileler arasında evlilikler Hıristiyan usulü yapılmakta. Bazı kesimlerde ise evlilik yapılmadan ortak bir yaşantı sürdürülmektedir.

  Afrika ülkeleri Adetleri.jpg


  Gelin, fıstığı bölüşür.

  Düğün gelenekleri Afrikanın bazı bölgelerinde damat adayı; gelini ailesinden istedikten sonra gelin tarafından eğer olumlu cevap almış ise geline para ve fıstık verirler.
  Gelin, fıstığı damatla bölüştükten sonra ikisi aile kurmalarına sebep olanlara da birer parça fıstık verir.


  Düğünde süpürge üzerinden atlama

  Düğünde gelinle damat bir çalı süpürgesinin üzerinden atlar.Süpürge üzerinden atlama geleneği kölelerin evlenmesinin yasak olduğu kölelik zamanlarına dayanır. Bu ritüelde, gelinle damadın eskiye dair kötülükleri süpürüp yeni yaşamlarına başlaması temsil edilir. Modern düğün törenlerinde ise karı-koca ilan edilen çift, atalarını anarak kurdele ve tüllerle süslü olan çalı süpürgesinin üzerinden atlar.

  Yöresel danslar eşliğinde..

  Gelin ve damadın bu davranışı komşularına, akrabalarına düğün daveti anlamına gelir. Kabile topluluklarında gerekirse yöresel danslarla yapılan düğünlerde ilginç görüntülere sahne olur.

+ Yorum Gönder