+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Myanmar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Myanmar Hakkında Bilgi
  Myanmar hakkında bilgi neresidir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Myanmar İle İlgili Bilgi


  Myanmar, Burma ya da Birmanya, Asya'nın güneydoğusunda, Andaman Denizi ve Hint Okyanusu'nda Andaman ve Nicobar Adaları adalarının doğu kıyılarıyla Myanmar ve Tayland'ın batı kıyıları arasındadır. Güneyinde Endonezya'nın Sumatra adası bulunur. Kabaca doğudan - batıya 650 kilometre genişliğinde, kuzeyden güneye 1.200 kilometre uzunluğundadır. Yüzölçümü yaklaşık 797.700 kilometrekaredir. En derin noktası 3.777 metre olan denizde ortalama derinlik 870 metredir.
  Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş,Çin,Hindistan, Laos, ve Tayland arasında yer alan ülke. Çin Hindi yarımadası'nın kuzeybatısında kurulmuş bir cumhuriyettir. Asıl adı Bağımsız Birmanya Birliğidir. Yüzölçümü 605.277 kilometrekare, nüfusu 50.509.000 dir. Ülkenin başkenti 2005 yılından beri Bengal Körfezi, Hint Okyanusu'nun kuzeydoğudaki bir uzantısıdır. Şekil olarak bir üçgen'e benzer. Hindistan'da birçok nehir doğudan batıya doğru akar ve sularını Bengal Körfezi'ne boşaltır.
  .Naypyidaw şehridir. Bu kent aynı zamanda eski başşehir
  .Yangon (4.082.000 nüfuslu Rangoon) kentinden sonra en büyük ikinci kenttir. Myanmar'ın resmi dili Burmaca'dır. Myanmar 4 Ocak 1948 tarihinde kurulmuştur ve ülkenin yönetim şekli Başkanlık sistemidir.

  Myanmar adı, yerel Myanma Naingngandaw isminden türetilmiştir. 12. yüzyıl döneminde bu yerel isim kullanılmaktaydı; ancak bu ismin etimolojisi hala netlik kazanmamıştır.


  1989’da Myanmar askeri cunta rejimi ülkeye İngilizlerce konulmuş olan Burma veya Birmanya ismini ülkede
  Birmanlar'dan başka halkların da yaşadığını belirtmek için Myanmar Birliği olarak değiştirmiştir. Ayrıca eski başkentin Rangoon'un (Rangun) ismi de Yangon olarak değiştirilmiştir. Bu isim değişikliği A.B.D., Avustralya, İrlanda ve İngiltere tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Cunta rejimi seçilerek iş başına gelmediği için bu ülkeler yeni ismi tanımamışlardır. Bunun yanında Birleşmiş Milletler 1989’da isim değişikliğini kabul etmiş ve ülkenin ismini "Union of Myanmar" şeklinde tanımıştır. Avrupa Birliği ise alternatif olarak “Burma / Myanmar” ismini kullanmaktadır.

  Birmanya, dağlık ve ormanlık bir bölgedir. İrravadi ırmağı ile sulanır. Pirinç, şeker kamışı ,çay, ipek ve petrol bakımından zengindir.

  XI. ve XII. yüzyıllarda büyük bir İmparatorluk olan Birmanya'nın egemenliğine Kubilay Han tarafından son verilmiş ve uzun yıllar İngiliz Kubilay Han (1215–1294) Moğol İmparatorluğunun kağanı, aynı zamanda Çin'deki Yuan Hanedanlığı'nın kurucusu ve ilk imparatorudur. Toluy ve Sorghaghtani Beki'nin ikinci oğlu; Cengiz Han'ın torunudur. Moğol hanı Mengü'nün kardeşi; İran'daki Moğol İlhanlılar devletinin kurucusu Hülagü'nün ağabeyidir.
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.Hindistan' ın bir bölümünü meydana getirmiştir. 1941 yılında Hindistan, ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti (Hintçe: Bhrat Gaarjya; İngilizce: Republic of India), Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Yüzölçümü açısından dünyada en büyük yedinci ülkesidir. Nüfusu en kalabalık ikinci ülkedir, ve dünyanın en büyük demokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi olan ülkenin deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. Başkenti Yeni Delhi'dir.
  .Japonlar tarafından işgal edilmiştir. 1948 yılında Japonlar (Japonca: , - Nihon jin, Nippon jin), Japonya nüfusunun %98.5'i oluşturan etnik grup.
  İmparatorluğundan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

  Güneydoğu bkz. Britanya İmparatorluğu

  .
  Asya’da bulunan; kuzey ve kuzeydoğusunda Çin, batısında Hindistan ve Bangladeş, doğusunda Laos, güneydoğusunda Tayland ile komşu olup, Dünyanın en büyük kıtası. Avrupanın doğusunda, Büyük Okyanus'un batısında, Okyanusya'nın kuzeyinde ve Arktik Okyanus'un güneyinde bulunan kıta. Doğuda Pasifik Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz Denizi, güneyde Hint Okyanusu, batıda Avrupa kıtası ile çevrilidir. Avrupa kıtası ile olan sınırı kesin tespit edilmiş değildir. Eskiden Don Nehri, Asya ile Avrupa arasında sınır olarak kabul edilirdi. Daha sonra Ural Dağları sınır olarak kabul edilmeye başlandı.
  Bengal Körfezi ve Andaman Denizinde geniş kıyılara sahip bir ülke. Birmanya ve Burma olarak da bilinir. Uzak Doğu Asya’nın bütün tipik özelliklerine sahiptir

+ Yorum Gönder