+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Milli Bayramlar Hakkında Genel Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Milli Bayramlar Hakkında Genel Bilgiler
  Milli Bayramlar Hakkında Bilgi


  Şehir ve kasabalarda bir şenlik havası içinde kutlanan bu bayramların (30 Ağustos Zafer Bayramı Cumhuriyet Bayramı Kurtuluş Bayramları gibi) askeri geçitler fener alayları v.b. "resmi" gösterilerinde gelenek olan tek öğe seymenler zeybeklerin özel kıyafetleriyle gösterilere katılmalarıdır. Ama bu bayramlar nedeniyle resmi gösteriler bittikten sonra kimi yerlerde gece geç vakitlere kadar işçilerin esnafın kendi aralarında hükümet ya da belediye meydanında düzenledikleri eğlenceler bu şenliklere farklı bir anlam katmaktadır. Bu eğlencelere davul zurna takımları da katılır. Anadolu kasabalarında her yerin kendi oyunları oynanmasına karşılık İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerde bu toplantılara farklı gruplar gösterileriyle katıldıklarından eğlenceler bir tür "halk dansları feztivali" görünümündedir. Resmi bayramlarda birçok yerlerde resmi törenlerden sonra bayram yeri olarak nitelendirilen çayırlarda güreşler koşular ve başka çeşit yarışmalar düzenlenir.

  Geçmiş yıllarda siyasi partiler resmi bayramlarda davullu zurnalı eğlenceler düzenleyerek bir yandan bayramların daha canlı geçmelerini sağlamış bir yandan da diğer partilerle bir yarışma ortamına girmişlerdir. Böylece bayram gelenekleri de
 2. Ziyaretçi

  Bunlarda Milli Bayramlarımız

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması tüm yurtta çoşkuyla kutlanmıştır. Bu bayram o günden günümüze dek daima kutlanır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkmış ve işgal altında olan ülkemizi kurtarmak adına milli mücadele başlatmıştır. Bu sayede ülkemizin kurtuluşuna öncülük eden gün her yıl kutlanmaktadır. 30 Ağustos Zafer Bayramı 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük taarruz savaşı 30 Ağustos’ta Türklerin galibiyetiyle nihayete ermiştir. Bu nedenle o büyük günü sonsuza kadar anmamız için Atatürk, ordumuza armağan etmiştir. Günümüze kadar ulaşmıştır ve her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek, ülkemiz o matem dolu günlerden kurtulmuş milli iradeyle özgürlüğüne kavuşmuştur. Türk milleti için çok önemli bir gün olan 29 Ekim’de her yıl Cumhuriyet Bayramı olarak tüm yurtta sevinçle kutlanır.

  19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkmış ve işgal altında olan ülkemizi kurtarmak adına milli mücadele başlatmıştır. Bu sayede ülkemizin kurtuluşuna öncülük eden gün her yıl kutlanmaktadır. 30 Ağustos Zafer Bayramı 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük taarruz savaşı 30 Ağustos’ta Türklerin galibiyetiyle nihayete ermiştir. Bu nedenle o büyük günü sonsuza kadar anmamız için Atatürk, ordumuza armağan etmiştir. Günümüze kadar ulaşmıştır ve her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek, ülkemiz o matem dolu günlerden kurtulmuş milli iradeyle özgürlüğüne kavuşmuştur. Türk milleti için çok önemli bir gün olan 29 Ekim’de her yıl Cumhuriyet Bayramı olarak tüm yurtta sevinçle kutlanır.

  30 Ağustos Zafer Bayramı 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük taarruz savaşı 30 Ağustos’ta Türklerin galibiyetiyle nihayete ermiştir. Bu nedenle o büyük günü sonsuza kadar anmamız için Atatürk, ordumuza armağan etmiştir. Günümüze kadar ulaşmıştır ve her yıl coşkuyla kutlanmaktadır.

  29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek, ülkemiz o matem dolu günlerden kurtulmuş milli iradeyle özgürlüğüne kavuşmuştur. Türk milleti için çok önemli bir gün olan 29 Ekim’de her yıl Cumhuriyet Bayramı olarak tüm yurtta sevinçle kutlanır.
+ Yorum Gönder


milli bayramlarla ilgili bilgiler,  milli bayramlar hakkında bilgi,  milli bayramlarımız hakkında bilgi,  milli bayramlar hakkında kısa bilgi,  milli bayramlar ile ilgili yazılar,  milli bayramlarla kısaca bilgi