+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Sivas depremi ne zaman oldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sivas depremi ne zaman oldu
  Yüzlerce yapının yıkıldığı Sivas Depremi  turkiyedeprem15.jpg


  SİVAS DEPREMİ(1929)

  18 Mayıs 1929’da Sivas ilinin Suşehri ilçesinde oluşan şiddetli yer sarsıntısı.Magnitüdü Richter ölçeğine göre 6.5 olarak belirlenen deprem sonucunda 64 kişi yaşamını yitirmiş, 1.357 yapı yıkılmış ya da ağır hasar görmüştür.Depremde Suşehri Ovası da jeolojik hasara uğramıştır.
  Depremin dışmerkezi 40 derece kuzey enlemi, 38 derece doğu boylamıydı.
  İlçe merkezi birinci derece deprem bölgesi üzerinde ve Kelkit Vadisini izleyen deprem hattından gelen depremlerin etki alanı içinde yer alır.Ayrıca Suşehri Ovasından ikincil deprem hatları geçer.İlçe merkezinin büyük bölümünün zemini, kısmen moloz ve toprakla örtülü serpantinlerden oluşur.Düzlük alanlarda kuzeye doğru yamaç çökelleri, ilçe merkezinin altında ise genç birikintiler yer alır.
 2. Fatma
  Administrator

  Deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "Sismoloji" denir. Depremin şiddetinin derecesi değişkendir. toprağın yayılmasına ve yerleşim bölgelerinde yıkıma yol açan kataklizmler doğurabilir. Depreme yol açan kayalardaki kırılma yada kaymanın başladığı noktaya deprem odağı, bu noktanın tam üzerine rastlayan alana da deprem merkezi denir.
+ Yorum Gönder


deprem,  sivas depremi 1929,  deprem resimleri