+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Kastamonu Doğal Bitki Örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kastamonu Doğal Bitki Örtüsü
  Kastamonu Doğal Bitki Örtüsü  Kastamonu ilinde orman ve fundalıklar önemli bir oran teşkil etmektedir (%64), ormanlar daha fazladır (%56) ve Kastamonu İl merkezinin kuzeyinde sahil şeridi boyunca uzanan dağ silsileleri üzerinde iyice sıklaşır ve bu bölgeler sık orman bölgesidir.İlin Güneyinde İlgaz bölgesinde de yaprağını dökmeyen oldukça sık orman örtüsü hakimdir, ilde genelde orman ağaçları Kızılcam, Karaçam, Sarıçam, Göknar, ardıç gibi ibrelilerle Kayın, Meşe, Kavak, Kestane ve Çınar gibi yapraklılardan oluşmaktadır. Ayrıca Ormangülü, Çobanpüskül&#25 2;, Kocayemiş, Böğürtlen, Yabani fındık gibi ağaççıklar da görülmektedir. Yağış ve nem oranı yüksek olduğundan zengin bir orman altı örtüsü vardır.

  Ağaç örtüsünün bulunmadığı ve tarım yapılmayıp mera olarak kullanılan kısımlarda çeşitli türden buğdaygil ve baklagil yer bitkileri yer almaktadır. Bunun dışında örtünün bozulduğu yerlerde bazı dikenli bitkiler görülmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kastamonu türkiyenin illerinden biridir ve bu ilde doğal bittki örtüsü olarak en çok orman ve fundalılara sahip olan bir ildir. bunun dışın da bu ilde ormanların ve fundalıkların olmadığı yerlerde baklagil ve buğday gibi tarım ürünleri yetiştirilir.
+ Yorum Gönder