+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Doğal Ses Kaynakları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doğal Ses Kaynakları Nelerdir

  Doğal Ses Kaynakları Nelerdir

  Ses çıkaran her madde veya cisme ‘ses kaynağı’ adı verilir. Ses kaynaklarının çıkardığı sesler birbirinden farklıdır. Bazı sesler doğaldır. Bazıları ise insanlar tarafından yapay olarak oluşturulabilmektedir.

  Doğal Ses Kaynakları

  Kuş sesleri, deredeki suyun sesi, rüzgârın sesi, deniz kenarlarındaki dalgaların sesi ‘doğal sesler’ dir. Doğal sesleri üreten varlıklara ‘doğal ses kaynakları’ denir.

  Yapay Ses Kaynakları

  Müzik aletlerinden çıkan sesler, taşıtların çıkardığı sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çıkardığı sesler ‘yapay sesler’ dir. Yapay sesleri üreten varlıklara ‘yapay ses kaynakları’ denir.

  Sesin yayılmasını, suyun içine atılan bir taşın oluşturduğu halkalara benzetmek mümkündür. Durgun suya atılan taşın değdiği noktada oluşan dalgalar sıktır. Dalga kaynağından uzaklaştıkça bu dalgalar seyrekleşir. Ses de buna benzer. Kaynağa yakınken güçlü duyulur. Kaynaktan uzaklaştıkça sesi duymak güçleşir. Yakınımızdaki radyodan çıkan sesi kolayca duyabiliriz. Ancak radyodan uzaklaştıkça sesini duymak zorlaşır. Daha da uzaklaşırsak radyodan çıkan sesi duyamayız. Bunun sebebi radyodan uzaklaştıkça, radyodan gelen sesin şiddetinin azalmasıdır.

  İki kulağımızın olması sesin geldiği yönü anlamamızı sağlar. Beynimiz iki kulağımıza gelen ses düzeylerini karşılaştırarak sesin hangi yönden geldiğini anlamamızı sağlar. Ses kaynağı her iki kulağımıza da aynı uzaklıkta ise bu ses kaynağının yerini belirlemek zorlaşır.

  Ses de ısı ve ışık gibi bir enerji türüdür. Bir kaynaktan yayılan ses, ısı ve ışık gibi bütün yönlerden algılanır. Ses, sadece havada değil, suda ve katı maddelerde de hareket eder. Ancak ses, boşlukta yayılmaz.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Doğal Ses Kaynakları Nelerdir

  Doğal Ses Kaynakları Nelerdir 5 Tane :
  Yılan,kelebek,çekirge,bebek,aslan

  Tanım:
  Gök gürültüsü, kıyıya vuran dalgaların sesi, rüzgârın uğultusu ve şelale sesi, insan ve hayvanların sesleri doğal seslerdir. Bu sesleri üreten kaynaklara doğal ses kaynakları denir.

  Tanım:
  Müzik aletleri, araçlar ve hoparlörden çıkan sesler yapay seslerdir. Bu sesleri çıkaran kaynaklara yapay ses kaynakları adı verilir. Yapay ses kaynakları insanlar tarafından üretilir.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Yapay Ses Kaynakları

  Yapay sesleri üreten varlıklara yapay ses kaynakları denir.

  Yapay Ses Kaynakları: Müzik aletlerinden çıkan sesler, taşıtların çıkardığı sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çıkardığı sesler yapay seslerdir.

  Piyano, araba, Mp3player, radyo, bağlama, gitar, keman ve flüt yapay ses kaynaklarına örnek gösterilebilir

 4. Zeyneb
  Bayan Üye
  çevremizdeki çeşitli ses kaynakları

  1.Doğal Ses Kaynakları:
  Kuş sesleri, deredeki suyun sesi,rüzgarın sesi, dalgaların sesi doğal seslerdir. Doğal sesleri üreten varlıklara doğal ses kaynakları denir.

  2.Yapay Ses Kaynakları: Müzik aletlerinden çıkan sesler, taşıtların çıkardığı sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çıkardığı sesler yapay seslerdir.
  Yapay sesleri üreten varlıklara yapay ses kaynakları denir.


+ Yorum Gönder


doğal ses kaynakları ve çıkardığı sesler