+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türkçe Dersi Forumunda Alıntı Kelimelerin Yazılışı - Alıntı Kelimeler Nasıl Yazılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Alıntı Kelimelerin Yazılışı - Alıntı Kelimeler Nasıl Yazılır
  Alıntı Kelimelerin Yazılışı

  Yabancı kökenli kelimelerin yazılışlarıyla ilgili bazı noktalar aşağıda gösterilmiştir:

  1. İki ünsüzle başlayan batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır: francala, gram, gramer, gramofon, grup, kral, kredi, kritik, plan, pratik, problem, profesör, program, proje, propaganda, pro*tein, prova, psikoloji, slogan, snop, spiker, spor, staj, stil, stüdyo, trafik, tren, triptik.

  Bu tür birkaç alıntıda, söz başında veya iki ünsüz arasında bir ünlü türemiştir. Bu ünlü söylenişte de yazılışta da gösterilir: iskarpin, iskele, iskelet, istasyon, istatistik, kulüp.

  2. İçinde yan yana iki veya daha fazla ünsüz bulunan batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır: alafranga, apartman, biyografi, elektrik, gangster, kilogram, orkestra, paragraf, program, telgraf.

  3. İki ünsüzle biten batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır: film, form, lüks, modern, natürmort, psikiyatr, seks, slayt, teyp.

  4. Batı kökenli alıntıların içindeki ve sonundaki g ünsüzleri olduğu gibi korunur: biyografi, diyagram, dogma, magma, monografi, paragraf, program; arkeolog, demagog, diyalog, filolog, jeolog, katalog, monolog, psikolog, ürolog.

  Ancak coğrafya, fotoğraf ve topoğraf kelimelerinde g ler, ğ ye döner.

  * * *

  Aşağıdaki durumlarda batı kökenli kelimeler, özgün biçimleri ile yazılırlar:

  1. Bilim, sanat ve uzmanlık dallarında kullanılan bazı terimler: andante (müzik), cuprum (kimya), deseptyl (eczacılık), quercus, terminus technicus (teknik terim).

  2. Latin yazı sistemini kullanan dillerden alınma deyim ve sözler: Veni, vidi, vici (Geldim, gördüm, yendim.); conditio sine qua non (Olmazsa olmaz.); eppur si muove (Dünya her şeye rağmen dönüyor.); to be or not to be (olmak veya olmamak); l'art pour l'art (Sanat sanat içindir.); l'Etat c'est moi (Devlet benim.); traduttore traditore (Çevirmen haindir.); persona non grata (istenmeyen kişi).

  Mesele falan değildi öyle,

  To be or not to be kendisi için;

  Bir akşam uyudu;

  Uyanmayıverdi.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Alıntı sözcüklerin yazılışı


  Çift ünsüz harfle başlayan Batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konulmadan yazılır:
  gramer, gramofon, grup, kral, kredi, kritik, plan, pratik, problem, profesör, program, proje, propaganda, protein, prova, psikoloji, slogan, spiker, spor, staj, stil, stüdyo, trafik, tren…

  UYARI!


  Bu tür birkaç alıntıda, söz başında veya iki ünsüz arasında bir ünlü türemiştir. Bu ünlü söylenişte de yazılışta da gösterilir:
  iskele (scala), istasyon (station), kulüp (club)…

  İçinde yan yana iki veya daha fazla ünsüz bulunan batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır:
  alafranga, apartman, biyografi, elektrik, gangster, kilogram, orkestra, paragraf, telgraf…

  İki ünsüzle biten Batı kökenli alıntılar, ünsüzler arasına ünlü konmadan yazılır:
  film, form, lüks, modern, psikiyatr, slayt, teyp…

  Batı kökenli alıntıların içindeki ve sonundaki g ünsüzleri olduğu gibi korunur.
  biyografi, diyagram, dogma, magma, monografi, paragraf, program; arkeolog, demagog, diyalog, filolog, jeolog, katalog, monolog, psikolog, ürolog…

  UYARI!


  Fotoğraf ve topoğraf sözcüklerinde g’ler, ğ’ye döner.
 3. Feyruşah
  Devamlı Üye
  Alıntı kelimelerin yazımı, özellikle batı dillerinden (İngilizce ve Fransızca gibi) alınan yabancı sözcüklerin yazılışında karşılaşılan sorunları ifade etmektedir. Batı kökenli dillerden doğrudan alınan yabancı sözcükler olduğu gibi yazıldığı halde; birçok dilden dilimize uyarladığımız alıntı sözcüklerin yazımında belli başlı kurallar vardır. Bu kurallar yabancı sözcükleri Türkçenin ses ve yazım yapısına uygun hale getirmeyi amaçlamaktadır.
+ Yorum Gönder


program kelimesi nasıl yazılır,  kelime nasıl yazılır,  plan kelimesi nasıl yazılır