+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Türk Tarihi Forumunda Türklerin Anadolu'ya geliş sebepleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Türklerin Anadolu'ya geliş sebepleri nelerdir
  Türklerin Anadolu'ya geliş sebepleri

  Türklerin Anadolu’ya girmesi Malazgirt savaşına dayanır. Bu galibiyetimizle birlikte Türklerin Anadolu’ya gelme nedenlerine değineceğiz.

  Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya doğru ilerlemesinin nedeni; Proto Moğollardan Kıtayların 924 senesinde Orhun havalisinde hakim olmasıdır. Bu sebepten dolayı burada yaşayan Türkler batıya doğru göç etmiştir. Anadolu’yu seçmelerindeki etmen ise ikliminin elverişli olması ve geçiş otlaklara sahip olmasıdır. Ayrıca o dönemde Anadolu kalabalık değildi. Bu nedenle Türkler bu toprakları kendilerine uygun bulmuşlardır. Selçukluların Anadolu’ya ilk ayak basmaları sırasında Anadolu’da hayat süren milletler; Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Araplar’dır. Yine o dönemde Anadolu Bizanslılarca yöneltilmekteydi.

  Türklerin Anadolu’ya ilk ayak basması Batı hunları tarafından IV. yüzyılında gerçekleşmiştir. Ardından Türkler burada yerleşik hayat sürdürmüştür. Tam olarak yerleşmesi ise Malazgirt zaferinden sonradır. Bu savaşla birlikte Anadolu’nun kapısı Türklere tamamen açılmıştır. Türklerin çoğunluğu savaşta sonra Anadolu’ya göç etmiştir. Zamanla Türk çoğunluğu ile birlikte Türkiye olarak adlandırılmıştır. Türklerin Anadolu’ya gelmesinin sebepleri kısaca bilgi verdik.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  Türklerin Anadolu ya geliş sebepleri Anadolunun tarıma elverişli topraklarının olması ve ikliminin düzenli olması ve o çağlarda insanların genellikle toprak la ilgilendikleri için Anadolu ya yerleşmişlerdir.
 3. Ziyaretçi
  Anadoluya ilk Türk akinlari ,4.yüzyılda hunlar ,6 yüzyılda sinirler tarafından yapıldı.
  Bu akınlar yerleşme sebebiyle yapilmamistir.
  Anadoluya yerleşmek için gelen ilk Türkler ise Oğuzlardır.Oğuzlarin anadolu'ya akinlari Çağrı bey zamaninda baslatildi.Bu akinlar büyük selçuklu Devletinin kurulusuna kadar sürdü.
+ Yorum Gönder


türklerin anadoluya geliş sebepleri,  turkler anadoluya neden yerlesmistir,  turklerin anadoluyagelmelerının sebeplerınelerdır,  türklerin anadoluya grlme sebepleri kısa maddeler