+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Türk Masalları Forumunda Okuma Ile Ilgili Masal Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Okuma Ile Ilgili Masal Örneği
  okuma ile ilgili masal Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Okuma Ile Ilgili Masal Örneği

  Okulda İlk Günlerim

  Bir gün okulun açılışıyla beraber içimde bir sevinç sesi duydum.Kalbim tak tak atıyordu.Daha 1. sınıfa yeni başlamıştım, ilk günüm olacaktı okulda.Okula hazırlanıyordum.İlk yemeğimi yedim.Sofrada yiyecek doğru düzgün bir şey yoktu.
  Bir zeytin birde peynir ile idare ediyorduk.Hayatım boyunca ne reçel, ne bal, ne salam, ne sosis yemiştim.İçecek olarak da ne süt, ne çay, sadece bir bardak su.Yemeğimi yedikten sonra eski püskü amcamın oğlu Ahmet’ten kalma önlüğü giymiştim.Ondan sonra annemin nasihatlerini dinledim dedi annem.Bende şöyle cevap verdim .Okula yola çıktım yolda giderken beslenmemi almayı unuttuğumu fark ettim ve hemen geri döndüm, kapıyı çaldım hızlıca.Annem kapıyı açtı ve dedi ki dedi. dedim. dedi annem.Okula koşarak giderken yolda zavallı bir kedi yavrusunun miyavladığını duymuştum.Yanına gittim ki yaralanmış.Onu okuluma benle beraber götürdüm.Herkes marşımızı okumuş sınıflarına girmişlerdi bende sınıfıma koştum.Sınıfa girdiğimde öğretmenimiz kendi adını söylüyordu.Derse geç kalmıştım. dedi.Öğretmenim diye seslendim öğretmenime. Öğretmenim bu kedi yaralanmış dışarıda buldum ve getirdim kızmasınız değil mi? dedi öğretmenim ve kediyi kucağına aldı hep beraber, Türkiye’de okullarda yapılmayan şeyi yaptık.Tura gittik.Tur yerimiz mecburen Hayvan hastanesi oldu.Kediyi veterinere teslim ettik ve sınıfımıza girdiğimiz gibi öğretmenimiz tek tek herkese isimlerimizi sordu.Sıranın bana gelmesini beklerken birkaç kişiden sonra, öğretmen diye sordu.Bende adımı söyledim dedim. öğretmenime.Öğretmenim gülümseyerek benden sonraki kişiye ismini sordu…

  İlk yaptığımız şey bu yıl içinde bizlere neler öğretilecek oldu.Uzun anlatmadılar tabi ki.Matematik de sayıları, Türkçe dersinde harfleri ve okumayı yazmayı vb. derslerde öyle böyle yapacağız diye anlattı öğretmenimiz.Sonra teneffüse çıktık.Yeni arkadaşlarımla tanışmıştım ama daha çok alışamamıştım onlara.Onlarda bana.Zil çalmıştı içeri girdiğim anda çişim bastırıyordu..Teneffüs de yapmayı unutmuştum.Biraz sabretmeye çalıştım.Bir daha ki teneffüste yapmak için.Ama çok fazla dayanamamıştım.Tam matematik dersi ortasında öğretmenime diye bağırdım.Çok da yüksek bağırmadım ama. derken öğretmen altıma yapıverdim.Öğretmen beni eve yolladı.Pantolonumla beraber kilodumu tutarak eve doğru koşmaya başladım.Eve geldiğimde kapıyı yine hızlıca vurdum. derken kiloduma baktı ve diyerek güldü. diye bağırdım ve ağlamaya başladım utancımdan.Annem dedi ve eve soktu.Kilodumu çıkarttı onun yerine yeni kilot giydirdi.O sırada aklına bir şey takılmıştı.Ve şöyle nasihat etti yine. …Tamam dedim ve okulun yolunu tuttum ve vardığımda herkes dalga geçiyordu benimle.Çok utanmıştım ama hiçbir şey demedim ve annemin dediği gibi onlarla ilgilenmedim.Bir tanesi geldi ve dedi ki Önemli değil.Ben senin arkadaşınım bundan sonra.Bana da oldu bu olayın bir benzeri.Bende çok utanmıştım ve sinirliydim sessiz bir şekilde cevap verdi İkimizde güldük. diye sordum. diye cevap verdi. dedim ve birbirimize sarıldık.Okuldan çıktık ve eve gitmeden önce Selçuk’a İyi günler Selçuk yarın görüşürüz dedim.Selçuk’u anneme anlattım ve yemeğimi yedikten sonra dışarı çıktım.Selçuk’u oyun oynarken gördüm ve ona seslendim dedi. diye sordum. Çok fakirler.Onlara başkaları bakıyor ama kendileri iyi çocuklardır.Ben ders çalıştırırım onlara birazcık. İyi tanışalım bakalım dedim ve yanlarına gittik.Birisinin adı Orhan’dı öbürküsünün adı da Selim’di.Ben onların adını öğrendim onlar benim.Onlar bana dediler ve bende aynen öyle cevap verdim.Yani diye.Orhan,Selim ve Selçuk’la beraber futbol oynadık. Selim’le ben aynı takımdaydık.Selim çok süper futbol oynuyordu herkesten sıyrılıyordu ve bütün 3 yılı böyle geçirdim.Yani 2. ve 3. sınıfa aynı okulda aynı yerde gittim.Benle alay geçen çocuklar bu olayı çoktan unutmuşlardı ve onların bazılarıyla arkadaş oldum bazılarıyla değil.Çünkü arkadaş olmamanın nedeni onların çok yaramaz ve kötü şeylerle büyütüldüğünü ve kötü şeylerle uğraştığını görüyordum.Şimdi de yani 4. sınıfta da sigara içmeye başlamışlardı.Yeni tanıştığım arkadaşların isimleri de buydu.Birisinin adı Okan, birisinin adı Emre, Birisinin adı da Halil’idi.Okan,Selim,Orhan,Selçuk,Emre,Halil ve ben bir gün dağlara çıktık elimizdeki sopaları silah yerine kullanıp oyun oynuyorduk.Eve çok yorgun bir şekilde gelmiştim.Annem Üstün başın kirlenmiş gir bir banyo olda temizlen.Ben leğeni getiriyim sen suyu ısıt dedi.Suyu ısıtmıştım annemde leğeni ve öbür malzemeleri getirdi ve beni yıkamaya başladı.Başımı 3 kere yıkadıktan sonra vücudumu da 2 kere yıkadı ve şöyle dedi dedi ve beni yatağıma yatırdı.Saatte gece 9’du.

+ Yorum Gönder