+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Realizm (Gerçekçilik) Akımı Özellikleri Temsilcileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Realizm (Gerçekçilik) Akımı Özellikleri Temsilcileri
  Realizm (Gerçekçilik) Akımı Özellikleri Temsilcileri

  Batı Edebiyatında Realizm

  Bir estetik kavram olarak 19. yüzyıl ortalarında Fransa’da ortaya çıkmıştır. Nasıl ki romantizm klasizme bir başkaldırı niteliğinde ise gerçekçilik yani realizm, hem klasizme hem de romantizme bir başkaldırıdır. Amaç, sanatı klasik ve romantik akımların yapaylığından kurtarmak, çağdaş eserler üretmek ve konularını öncelikle yüksek sınıflar ve temalarla ilgili değil, toplumsal sınıflar ve temalar arasından seçmekti.


  Realizmin amacı, günlük yaşamın önyargısız, bilimsel bir tutumla incelenmesi ve edebi eserlerin bir bilim adamının klinik bulgularına benzer nesnel bir bakış açısıyla ortaya konmasıdır. Örneğin, realizmin iki güçlü temsilcisi Gustave Flaubert’in Madame Bovary adlı romanı ile Emile Zola’nın Nana (bilgi yelpazesi.net) adlı romanında cinsellik ve şiddet edebi bir mikroskop altında incelenerek olanca çıplaklığıyla ortaya konulmuştur. Realizm felsefesinin altında güçlü bir felsefi belirlenimcilik yatar. Fransız edebiyatında Flaubert ile Zola’nın yanısıra Honore de Balzac, Stendhal, Rusya’da Lev Tolstoy, Ivan Turgenyev, Fyodor Dostoyevski, İngiltere’de Charles Dickens ve Anthony Trollope, Amerika’da Theodore Dreiser, İrlanda'da James Joyce realizmin önemli temsilcileridir. Realizm, 20. yüzyıl romanının gelişimini de önemli ölçüde etkilemiştir.

  Türk Edebiyatında Realizm  Recaizade Mahmut Ekrem (Araba Sevdası)

  Samipaşazade Sezai (Zehra)

  Nabizade Nazım (Kara Bibik)

  Halit Ziya Uşaklıgil (Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar)

  Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Kiralık Konak, Yaban)

  Memduh Şevket Esendal (Ayaşlı ve Kiracıları)

  Reaşat Nuri Güntekin (Romanlarıyla)

  Refik Halit Karay (Romanları ve hikayeleriyle)

  Sait Faik Abasıyanık (Roman ve hikayeleriyle)
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  19. yüzyılda romantizmin aşırı duygusallığına tepki olarak ortaya çıkmış bir akımdır. Bu yüzyılda bilim alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır ve yazarlar bu dönemde eserlerinde gerçekçi şeyler yazmışlardır.
+ Yorum Gönder