+ Yorum Gönder
Türk Dili ve Kullanımı ve Türk Edebiyatı Forumunda Divan Edebiyatında Nergis Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Divan Edebiyatında Nergis Nedir
  divan edebiyatında nergis nedir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Divan Edebiyatında Nergis Hakkında Bilgi

  NERGİS
  Bu çiçek hakkında bir hurafe vardır. Güya çiçeğin timsali olan (Narsis) yahut (Nergis) , bir perinin aşk mahsulü olup çok güzel bir delikanlıymış. Bütün kızlar Nergis’in aşkı ile divane olurlarmış.
  O, bunların birine dahi iltifat etmemiş. Nergis yalnız insanları değil perileri de güzelliğine meftun ettiğinden aks-i sadâ ismindeki peri, onun aşkı ile halâk olduğundan taşa tahavvul etmiş; vücudundan yalnız bir sadâ kalmış. Nergis’in bu kibrine tahammül edemeyen kızlar, onu mabutların intikamına havale etmişler. Nergis bir gün ırmaktan su içerken, suda yüzünün aksini görünce kendi güzelliğine meftun olarak ne yapacağını şaşırmış. Nihayet kendi aksini kucaklamak üzere ırmağa atılıp boğulmuş. Aks-i sadâ-peri- Nergis’in aşkı ile taşa tahavvül ettiği gibi, Nergis de kendi ismi ile anılan çiçeğe tahavvul etmiş. İşte Nergis’in Garp’taki efsanesi budur.
  Bu aşk efsanesi, birer çiçek şekline sokularak kıyamete kadar hicran çekmeye mahkûm edilen Nergis isminde bir âşıkla, Gül isminde bir maşukun maceralarından mürekkeptir…


  ‘‘ Gül hasretinle yollara dutsun kulağını
  Nergis gibi kıyamete dek çeksün intizar’’
  Bakî

+ Yorum Gönder


divan edebiyatında nergis