+ Yorum Gönder
Türkçe ve Yabancı Diller ve Türk Dili ve Kullanımı Forumunda Akıcılık Akıcı Paragraf Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Akıcılık Akıcı Paragraf Özellikleri
  Akıcılık Akıcı Paragraf Özellikleri

  Duygunun, düşüncenin ya da gerçeğin anlatımında dildeki pürüzlerin, okumayı ve anlamayı güçleştiren unsurların ortadan kaldırılmasına ve cümlelerin söyleniş ve okunuşundaki kolaylık ve rahatlığına akıcılık denir.
  Cümlede seçilen sözcüklerin ses özellikleri ve cümlenin kuruluşundaki özen akıcılığı sağlar. Ayrıca, anlatılan düşünce ve duyguların kolayca sezilebilir türden oluşu, akıcılığa yardımcı olur.
  Akıcı olmayan paragraflarda anlatılmak istenen düşünce ve duygu belirsizleşir, tam olarak anlaşılamaz.

  Örnek:

  Her zaman şık ve temiz giyinen, nazik, insanları olduğu gibi kabul etme olgunluğuna sahip bir yazardır. Beyoğlu civarındaki evi, küçük bir müze görünümündedir,birçok sanatçının uğrak yeridir. Sanat dünyasına adım atmaya çabalayan gençlere kapısını ve yüreğini açmaktan kaçınmamış, alçakgönüllü bir beyefendidir. Bu nitelikleri, tükenmekte olan bir neslin başlıca özelliklerini kişiliğinde bir araya getirmiştir
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Cümlelerin söyleyiş ve okuyuşlarındaki kolaylık ve rahatlığına akılcılık denir.İstenen duygu ve düşünce belirsizleşir tam olarak anlaşılamaz .Onun için kitap okumalı ve ana dilimiz olan Türkçeyi kullanmalıyız.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  akıcılık okunan yazının saf temiz sadelikten ayrılmadan mecaz anlamlar kullanılmadan doğallıktan uzaklaşmadan okunan yazıdır. akıcı paragraf ta süslü kelimelerin olmadığı dolaylı cümlelerin olmadığı anlatılmak istenenin direk anlatıldığı paragraflara denir.
+ Yorum Gönder