+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro ve Skeç Arşivi Forumunda Bale Tiyatro Dallarından mı Bale Hakkında Bilgi Kısa Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bale Tiyatro Dallarından mı Bale Hakkında Bilgi Kısa
  Bale


  Bale Tiyatro DallarındandırMüzikli, dansın daha çok öne çıktığı, daha çok lirik ve dram arası bir temada oynanan oyunlardır. Diğerlerine nazaran estetiğe daha çok önem verilir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Bale Hakkında Bilgi Kısa

  Bale Nedir


  Bale İle İlgili Bilgi  Bale Nedir, Bale Hakkında Bilgi  15 ekim 1581′de, Petit-Bourbon Sarayı’nın dans salonunda Joyeuse dükünün düğününde ilk bale temsili verildi: Balthazar de Beaujoyeux’nün gerçekleştirdiği Kraliçenin Komik Balesi.

  Bu tarihten başlayarak bale (İtalyanca dans sanatı anlamına gelen ballo’nun küçültülmüşü balletto’dan) durmadan gelişti: sanat ve edebiyatın koruyucusu Louis XIV’ün halk önünde görünmekten çekinmediği Versailles şenliklerine girdi. Ünlü müzikçilerden Lully ile Rameau birçok balenin müziğini bestelediler. Komedibale olan Kibarlık Budalası (1670), Lully’nin, Moliere’in ve kralın dans öğretmeni koreograf Beauc-hamp’m ortak çalışmalarından doğdu.

  Krallık Dans Akademisi’nin kurulması (1661′de, Louis XIV tarafından), Krallık Müzik Akademisi’nin (daha sonra Paris Operası oldu) [1669] ve Opera Dans Okulu’nun (1713) açılması dansçıların yetişmesine imkân sağladı. 1681′den itibaren profesyonel dansçılar yetişti. Dansa birtakım kurallar kondu ve adımlar inceleme kitaplarında açıklandı.

  Tütü İle

  Klasik balenin kullandığı kurallar bugün de aynen kullanılır. Bu da, bu dönemin dans açısından ne kadar önemli olduğunu gösterir. XVIII. yy.da, dans, müzik ve resim (dekorlar için) balede sıkı sıkıya birleşti. Sepetli elbiseler, maskeler ve peruklar ortadan kalktı. Pandomima bale, gerçek bir tiyatro eserine dönüştü.

  Romantizm akımı dansı etkiledi, dans, şiirler ve romanlar gibi bir ruh halini yansıtır oldu. Dans pabuçlarının içinde, parmak ucuna kalkmış, uzun muslin tütülü kadın dansçı, maddedışı bir yaratığı andırıyordu (La Sylphide, 1832; Giselle, 1841).

  Fransız ve İtalyan dansçılar çok yer gezdiler, ta Rusya’ya kadar gittiler ve orada Fransız dansçısı Marius Pe-tipa (1822-1910), Rus bestecisi Çaykovski ile işbirliği yaparak, Petersburg’da, bugün de oynanan baleleri düzenledi: Uyuyan Güzel, 1890; Kuğu Gölü, 1895.

  Rus Baleleri

  Sergey Diaghilev, Rus Baleleri’yle dans âleminde gerçek bir devrim yarattı. Çevresine öncü müzikçileri, ressamları, imparatorluk tiyatrolarının koreograflarıyla dansçılarını toplayarak Paris’te (1909′dan itibaren) az bulunur güzellikte gösteriler düzenledi; halk, Nijinski ve Anna Pavlova gibi unutulmaz dansçıları alkışladı.

  Çağdaş bale, bu etkiden yararlanır. Diaghilev’in ölümünden sonra (1929), Rus balesinin dans ve koreograf ustaları daha çok Fransa’ya (Sergey Li-far) ve Amerika’ya (George Balanchi-ne) gittiler. Yüzyılın başında, tülleri ve bütün kurallardan arınmış «özgür dansı» ile bir İsadora Duncan’ı yetiştiren Amerika, Martha Graham sayesinde, modern balenin beşiği oldu.

  Toplumun İfadesi

  1950 yıllarında, bale sanatında, genç dansçılar kuşağıyla bir canlanış başladı. Klasik stilin hâlâ hayranları varsa da, klasik danstan olduğu kadar, modern danstan da esinlenmeyi bilen modern bale, koreografik gösterilere karşı duyulan ilgiyi yeniden canlandırdı. Kültür evlerinin programları ve dans öğretme seansları, uluslararası şenlikler ve karşılaşmalar, giderek artan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bir kalabalığı çekmektedir.

  El-kol hareketlerinin ve simgelerin dili ile insanlar arasında bir anlaşma aracı olan dans, bugünkü haliyle, bu sanatın olmak istediği evrensel sanat haline gelmiştir.

  Türk Balesi

  Türkiye’de ilk bale temsilleri XIX. yy.da azınlıklarca yönetilen bazı tiyatrolarda verilmiştir. Ama balenin batılı anlamda bir güzel sanat dalı olarak ele alınışı Cumhuriyet dönemindedir. Devlet Konservatuvarı’nm kuruluşu sırasında burada bir bale bölümü açılmak istendiyse de başarılamadı. Türk balesinin temeli ancak 1947′de İngiliz Kraliyet Balesi’nin kurucusu ve çağdaş bale uzmanı Ninette de Valois tarafından atıldı. Bale Okulu önce İstanbul’da Yeşilköy’de kuruldu (6 ocak 1948). Okul yatılı ve gündüzlüydü. 1950 yılında Ankara’ya taşındı ve Devlet Konservatuvarı’nın bir bölümü oldu. 1957′-de okulu bitiren bale sanatçıları oper abalelerde rol aldılar. Kurulan bale topluluğu Coppelia Balesi ile ilk temsilini verdi ve çok başarılı oldu. Bunu başka bale temsilleri izledi. Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü, Giselle, Sylvia, Fındıkkıran, Romeo ile Juliet, Veneziana, Kanlı Düğün, Çeşmebaşı, Kurban v.b. Türk balesi bugün yetenekli koreografları ve balenin memleketi sayılan Rusya’da bile olağanüstü başarı gösteren dansçılarıyla olgunluk dönemine girmiştir.

+ Yorum Gönder