+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Yulaf Hasadı , Yulaf Harmanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yulaf Hasadı , Yulaf Harmanı








  Yulaf Hasadı


  Yulaf tarımında en uygun hasat zamanının seçilmesi önemlidir. Kardeşlenme fazla olduğundan, bir bitkideki tanelerin tümünün olumu için gerekli süre, öteki serin iklim tahıllarına göre daha uzundur. Yulaf genellikle ana saptaki tanelerin sarı olum ile tam olum arasında olduğu devrede biçilmelidir. Saplar hasat sonrasında tarlada 3-5 gün yeterince kurutulduktan sonra harman edilmelidir.

  Harmandan sonra elde edilen taneler belli bir süre kurutulduktan sonra depolanmalıdır. Eğer yulaf kuru ot için yetiştirilmişse sarı olumdan biraz önceki, silaj için yetiştirilmişse süt olum döneminde biçilmelidir. Kışlık ekilen yulaflar, yazlık ekilenlere göre birkaç hafta daha önce hasat olgunluğuna geldiği gibi, kışlık yulaflar daha fazla tane ve saman verimi sağlamaktadır.








 2. AYPARE
  Devamlı Üye





  Tohumları için yetiştirilen bir tarım bitkisidir. Yulaf tohumunun bir kaç rengi vardır ve yulaflar yetiştikleri zaman bazen sapları kısa bazende uzun olabilmektedir. Genellikle hayvan yemi olarak kullanılırlar ancak bazen insan beslenmesinde de kullanılabiliyorlar.




+ Yorum Gönder