+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Diş ve dişlerin yapısı nasıl açıklanır ile ilgili yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Diş ve dişlerin yapısı nasıl açıklanır ile ilgili yazı
  Diş ve dişlerin yapısı nasıl açıklanır ile ilgili yazı 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Diş ve dişlerin yapısı nasıl açıklanır ile ilgili yazı

  Diş ve dişlerin yapısı

  Dişler; mine, dentin, pulpa ve sementten oluşur ve çene kemiklerindeki yuvalarına lifler aracılığı tutunmuştur.
  Mine: Mine, dişi dıştan çevreleyen en sert bölümüdür. Görevi dişi en dıştan korumaktır. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur.

  Dentin: Minenin altındaki tabakadır. Hem dişin ağızda görünen bölümünde (minenin altında); hem de kemik içindeki bölümünde yer alır. Dişin hacimsel olarak %75 idir. Isıya ve dokunmaya duyarlıdır. Dentin canlı bir yapıdır. Yapısal olarak % 70’i mineral tuzları; % 20si organik madde ve % 10’u da sudan oluşur.

  Pulpa (diş özü): Dişin orta bölümüdür. Dentin tarafından oluşturulan bir odacık içinde yerleşen kılcal atar ve toplar damarlar; duyu sinirleri ve bütün bu yapıları koruyan bir destek dokusundan oluşur. Dişin ağız içindeki bölümünden kökün ucuna kadar devam eder. Burada yer alan duyarlı sinir hücreleri yolu ile sıcak, soğuk ve basınç gibi duyular hissedilir.

  Sement: Kökün etrafındaki dentini kaplayan kemiksi bir tabakadır, Minenin kemik içindeki devamı gibi düşünülebilir; çok incedir. Diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlar. %65’i inorganik maddedir

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Dişlerin Yapısı


  diş mine dentin sement ve pulpadan (diş özü) oluşur.

  mine: vücuttaki en sert maddedir. dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler. içinde sinir hücreleri olmadığı için duyarlı değildir. % 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur. Diş minesi altıgen “apatit” kristalleri şeklinde düzenlenmiştir. Minenin yapısına giren kalsiyum tuzları organik diş maketi üzerinde yavaş yavaş çökelerek birikir ve kristalleşir. Bu birikme ana rahminde iken başlar. Anne gebelik süresince bazı ilaçlar alırsa veya çocuk mine teşekkülü sırasında bir hastalık geçirirse mine birikimi aksaklığa uğrayabilir. 0 zaman dişler sarı gri veya kahverengi olur. Bazen de eksik (hipoplazik) teşekkül eder.

  dentin: minenin altındaki tabakadır. yetişkin bir insan dişinin %75′ini oluşturur. kemikle aynı yoğunluğa sahip olmasına rağmen ısıya ve dokunmaya duyarlıdır. gerektiğinde içerdiği tamir hücreleri ile yeniden dentin dokusu oluşturabilirler. Dişin asıl kitlesini dentin (fildişi) tabakası oluşturur. Dentin taç kısmında mine; kök kısmında da sement ile örtülüdür. Dentin canlı bir yapıdır ve % 70’i mineral tuzları; % 20si organik madde ve % 10’u da sudan oluşur. Dentinde çok sayıda kanalcık içerir. Bu kanalcıkların içi diş özü sınırındaki dentin yapıcı hücrelerin uzantıları olan iplikçiklerle doludur. Dentin yapan hücrelere “Odontoblast” denir. Dentin kanalcıklarının milimetre karede sayıları 10.000’e. yaklaşır. Diş dolgu veya kaplama yapılmak için oyulur veya küçültülürse bu kanalcıklar açığa çıkar ve o zaman soğuk sıcak tatlı ve ekşiden ağrı duyulur.

  pulpa (diş özü): dişin orta kısmına ve burada bulunan yumuşak dokuya verilen addır. kökün ucuna kadar devam eder. bu kısımda kan damarları yer alır ve bu damarlar sayesinde diş enfeksiyondan korunur ve daima aktif halde kalır. aynı zamanda pulpada aşırı duyarlı sinir hücreleri bulunur ve bu hücreler sayesinde sıcak soğuk ve basınç gibi duyular hissedilir. “Pulpa” adı da verilen diş özü dentin tarafından oluşturulan bir odacık içinde yerleşen kılcal atar ve toplar damarlar; duyu sinirleri ve bütün bu yapıları koruyan bir destek dokusundan oluşur. Diş özünün dış çevresi dentin yapıcı hücrelerle (odontoblast) kuşatılmıştır. Bu hücreler çürük ve diğer zararlı etkenlere karşı dişi koruyan kale muhafızlarına benzer. Her hangi bir nedenle oluşan çürüğe karşı dentin yapıcı hücreler üstün gelirlerse bu hücreler diş özü kalesini dentinle sıvarlar; yenik düşerlerse diş özü açılır ve iltihaplanır. Bu etkinlik genç insanların diş özünde daha yoğundur.

  sement: kökün etrafını kaplayan kemiksi bir tabakadır çok incedir. diş kökünün çene kemiğine tutunmasını sağlar. %65’i inorganik maddedir. Bazen kök etrafında ve kök ucunda aşırı sement birikebilir. Buna “Hipersemontoz” denir.

+ Yorum Gönder