+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İnsan dilinin altında gizlidir ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsan dilinin altında gizlidir ne demektir
  insan dilinin altında gizlidir ne demektir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  insan dilinin altında gizlidir ne demektir


  insan dilinin altında gizlidir

  Söz ve dil üzerine pek çok vecizeler vardır: Tatlı dili olanların dostları her gün biraz daha artar. Söylenmediği müddetçe söze sen hakimsin. Bir kere söylendi mi, o sana hakim olur. Sonradan pişman olmaktansa ağzından çıkan sözlere dikkat et. İnce sözler keskin kılıca benzer. Kalkanın yoksa geri dur. Ağızdan çıkan söz bil ki, yaydan fırlayan ok gibidir. Ok gittiği yerden geri dönmez. Seli baştan bağlamak gerek. Ebedî olarak zulmün kapısını kapayan, adaletiyle gönüllere taht kuran Hz. Ömer der ki: Bütün dostları gezdim, gördüm; dili muhafaza etmekten daha iyi dost görmedim. Bilumum elbiseleri giydim, gördüm. İffet ve sakınmaktan daha iyi elbise görmedim. Bütün malları gördüm, kanaatten daha iyi mal görmedim. Bütün iyilikleri gördüm, nasihatten daha iyisini görmedim. Nice yemekler tattım, sabırdan lezzetlisini görmedim. Mehmed Âkif ne güzel der: “Budur cihanda benim en beğendim meslek, Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  insan dilinin altında gizlidir  Söz ve dil üzerine pek çok vecizeler vardır: Tatlı dili olanların dostları her gün biraz daha artar. Söylenmediği müddetçe söze sen hakimsin. Bir kere söylendi mi, o sana hakim olur.

  Sonradan pişman olmaktansa ağzından çıkan sözlere dikkat et. İnce sözler keskin kılıca benzer. Kalkanın yoksa geri dur. Ağızdan çıkan söz bil ki, yaydan fırlayan ok gibidir. Ok gittiği yerden geri dönmez.

  Seli baştan bağlamak gerek. Ebedî olarak zulmün kapısını kapayan, adaletiyle gönüllere taht kuran Hz. Ömer der ki: Bütün dostları gezdim, gördüm; dili muhafaza etmekten daha iyi dost görmedim. Bilumum elbiseleri giydim, gördüm. İffet ve sakınmaktan daha iyi elbise görmedim. Bütün malları gördüm, kanaatten daha iyi mal görmedim. Bütün iyilikleri gördüm, nasihatten daha iyisini görmedim. Nice yemekler tattım, sabırdan lezzetlisini görmedim.

+ Yorum Gönder


insan dilinin altında gizlidir ne demek