+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Zekat ile Sadaka arasınadki farklar nelerdir? Lütfen madde madde yazar mısınız?? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zekat ile Sadaka arasınadki farklar nelerdir? Lütfen madde madde yazar mısınız??
  Zekat ile sadaka arasındaki farklar nelerdir? DKAB dersi için lazım n'olur yardım edin. Çokkk aciiill Madde madde yazarsanız sevinirim. Lütfen sağlam bilgiler istiyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

  ACİLLL 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Allah rızası için fakirlere verilen mal, para, ilim gibi insanın muhtaç olduğu herhangi bir şey`e sadaka denir. Sadaka farz, nâfile bütün yardımlara şâmil olduğu için, zekâta da sadaka denilmektedir. Fakat sadaka deyince, ilk akla gelen nâfile sadakalardır. Sadaka vermekte, dünyevî ve uhrevî pek çok faydalar vardır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1 - Sadakalar günahlara keffâret, Cehennem ateşine karşı siperdir. Peygamber Efendimiz, bu hususta şöyle buyurmuştur:

  "Bir hurma ile de olsa sadaka verin. Çünkü o bir hurma, açlığı giderir. Su ateşi söndürdüğü gibi hatâları da söndürür, yok eder." "Bir hurmanın yarısı ile bile olsa Cehennem ateşinden korunun. Onu da bulamazsanız, tatlı ve güzel söz söyleyin. (Bu da sadaka yerini tutar)."

  2 - Sadakalar kıyâmette, sâhibini mahşer gününün dehşetinden korur. Peygamberimiz bu hususu şu şekilde belirtmişlerdir:

  "Kıyâmet günü hesap görülünceye kadar, herkes sadakasının gölgesinde olacaktır."

  3 - Sadakalar Cenâb-ı Hakk`ın gazabını da söndürür. Hadîste: "Gizli sadaka, aziz ve celîl olan Allah Teâlâ`nın gazabını teskin eder" buyurulmuştur.

  4 - Sadakalar belâ ve musibetleri de def`ederler. Peygamberimiz:

  "Sadaka, belâları def`eder" buyurmuştur. İnsan, kendisinden bir şeyler isteyen kimseyi boş çevirmemeli, elinden geldiğince ona bir şeyler vermeye çalışmalıdır. Resûlüllah Efendimizin şu îkazını hiçbir zaman unutmamalıdır: "Sâil (dilenci) sâdık olup, cidden muhtaç halde ise, onu kovan felâh bulmaz." Hz. İsâ (A.S.):

  "İsteyen kimseyi eli boş çeviren eve, bir hafta melekler uğramaz" buyurmuştur. Peygamber Efendimiz, bir muhtaca vereceği sadakayı bizzat kendi eliyle verir, araya başka birini vasıta kılmazdı Sadakanın gizli verilmesi efdaldir. Nitekim Peygamberimiz:

  "Üç şey iyilik hazinelerindendir. Biri de verdiği sadakayı gizlemektir" buyurmuştur. Kur`an`da da sadakalar gizli verilmeğe teşvik edilmiştir: "Eğer sadakaları gizler ve gizlice fakirlere verirseniz; işte bu sizin için daha hayırlıdır." (el-Bakare, 271). Sadakayı gizli vermenin en mühim faydası, sadakayı verenin riyadan kurtulmasıdır. Ayrıca, sadaka alanın da şeref ve haysiyeti rencide olmaktan korunmuş olacaktır.
 3. Ziyaretçi
  evet lütfen yardım edinn gerekli!! Zekat ve sadaka arasındaki farklar ?? madde madde yazarsanız seviniriim !
 4. Ziyaretçi
  Alıntı Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  evet lütfen yardım edinn gerekli!! Zekat ve sadaka arasındaki farklar ?? madde madde yazarsanız seviniriim !
  1 zekat farzdır sadaka vacip
  2 zekat verilecek ölçü bellidir sadakada belli değildir

 5. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Zekat ile sadakanın farkı, sadaka ile zekatın farkları nelerdir

  Zekât, zengin müslümanların yılda bir kere vermekle yükümlü oldukları bir ibadet iken, sadaka her zaman yapılabilen ve zorunlu olmayan gönül rızasıyla yapılan bir ibadettir. Yine zekatı vermek için akıllı ve ergenlik çağına ulaşma şartı aranırken, sadakada bu gibi şartlar aranmaz. Herkes sadaka verebilir.
  Sadaka, kişinin bedeniyle, parasıyla hatta bazen güzel söz ve güler yüzüyle verilir. Okul, cami, çeşme, yol, köprü yaptırıp bunları insanların hizmetine sunmak çok büyük sevabı olan sadakalardır. Dinimizde buna sadaka-i cariye denilir.
  Türk-İslâm tarihinde büyük bir misyon üstlenen vakıfları da unutmamak gerekir. Vakıflar sayesinde muhtaç durumdaki kişiler, ücretsiz olarak eğitim, hizmet, barınma gibi hizmetleri kullanmışlardır. Vakıflar ayrıca devletin el uzatamadığı kişilere sahip çıkarak, toplumsal dengeyi korumuşlardır. Vakıfların tüm geliri ise, bağış, yardım ve sadakalardan oluşmaktadır.
  Ali İmran Suresi 92. ayetinde Yüce Allah” Siz (müslümanlar) sevdiğiniz şeyler*den Allah yolunda harcayıncaya kadar asla iyiliğe ermiş, iyilik ve itaat etmiş olmazsınız. Her ne harcarsanız Allah onu bilendir." buyurmaktadır. Hz. Muhammed ise " İnsan ölünce kendisinden bütün amelleri kesilir. Ancak üç şeyden dolayı ameli kesilmeyip kişinin yararına sevap devam eder. Bunlar; sürekli yarar sağlayan sadaka, insanların faydalandığı ilim ve kendisine dua eden hayırlı bir evlattır." buyurarak, sadakanın önemine işaret etmiştir.

+ Yorum Gönder