+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Mikroskobik canlıların yaraları ve zararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mikroskobik canlıların yaraları ve zararları
  mikroskobik canlıların yaraları ve zararları ltfeen ekleyin 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Yararlı ve Zararlı Mikroskobik Canlılar Nelerdir
  Yararlı bakteriler sütten yoğurt, peynir veya yağ yapılmasını, hamurun mayalanmasını, üzümden sirke yapılmasını, turşunun mayalanmasını sağlarlar. Ayrıca toprakta yaşayan bazı bakteriler hayvan ve bitki artıklarının çürümesini sağlar.

  Zararlı bakteriler ise hastalıklara yol açar. İnsanlarda üst solunum yolu enfeksiyonları, verem, kolera, zatürree, tifüs, tifo, ülser, veba, idrar yolu iltihabı, tetanos, difteri, cüzam, tüberküloz, şarbon, bel soğukluğu, frengi dizanteri gibi hastalıklara neden olur. Ayrıca bakteriler besinlerin küflenip çürümesine de sebep olurlar.

  (Açıkta bırakılan sebze ve meyveler çürür, et kokar, yoğurt ve süt ekşir, ekmek küflenir).

  İçtiğimiz suda, yediğimiz yiyeceklerde, soluduğumuz havada gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçük mikroskobik canlılar bulunabilir. Çıplak gözle görülemeyen, tek hücreli mikroskobik canlılara mikroorganizma adı verilir. Yoğurt, peynir, sirke yapımında; bağırsaklarımızdaki B ve K vitamininin oluşmasında rol oynayan yararlı mikroorganizmaların yanında hastalık etkeni olan zararlı mikroorganizmalar, yani mikroplar vardır.

  Kızamık, çocuk felci, kolera, grip, uçuk, Hepatit B, AİDS, verem gibi birçok hastalığın sebebi mikroplardır. Hastalığa yol açan zararlı mikroorganizmalar, virüs ve bazı bakterilerdir. Aşağıda bazı hastalıklara yol açan mikroorganizmaların elektron mikroskobu ile çekilmiş fotoğrafları yer almaktadır.
 3. Ziyaretçi
  dersime çok yaradı ayrıca mikroskobik canlılar denizdeki petrol atıklarının arıtılmasında da yardımcı olur
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Mikroskobik canlılar yoğurt , peynir gibi besinlerin elde edilmesinin yanı sıra tifo , sıtma gibi hastalıklara da neden olur.

+ Yorum Gönder


mikroskobik canlıların zararları,  mikroskobik canlıların zararları nedir,  mikroskobik canlılar,  mikroskobik canlılar zararları,  mikroskobik canlıların faydaları nelerdir,  mikroskobik canlıların faydaları