+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Kader ile evrendeki yasalar arasında nasıl bir ilişki kurulabilir açıklayınız kader ile evren Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kader ile evrendeki yasalar arasında nasıl bir ilişki kurulabilir açıklayınız kader ile evren
  kader ile evrendeki yasalar arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?açklayınız 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kader ile evrendeki yasalar arasında nasıl bir ilişki kurulabilir açıklayınız
  Kader ne demektir?


  Kader; planlamak, değerlendirmek, ölçmek ve programlamak gibi anlamlara gelir. Kaza ise, kesin karar vermek, düzenlemek, gerçekleştirmek ve yaratmak anlamına gelir.
  Terim olarak kader, "Allah'ın her şeyi belirli bir ölçü, düzen ve uyum içerisinde yaratmasına ve yaratılmış olan her şeyi programlamasına " denir.


  Kadere iman ne demektir?  Kadere iman; Allah’ın evreni ve içindeki varlıkları belirli bir plan, ölçü ve düzene göre yarattığına imandır. Allah’ın ilim, irade ve tekvin(yaratma) sıfatları vardır. O, her şeyi bilir ve dilediğini dilediği zaman yaratabilir. İşte kaza ve kadere inanmak, Allah’ın ilim, irade ve yaratma sıfatlarına inanmak demektir. Bu nedenle Allah, bütün evreni ve içindeki varlıkları belirli bir plân, ölçü içinde yaratmıştır. O evrende meydana gelecek en küçük olayları bile bildiği için, onun bilgisi ve iradesi dışında hiçbir şey olmaz. İşte Allah’ın ezeli olan ve her şeyi kuşatan bilgisi ile çizdiği plan ve programa, ortaya koyduğu ölçüye kader, zamanı gelince de bu programın bütün ayrıntıları ile gerçekleşmesine de kaza denir.
+ Yorum Gönder