+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin çıkarılması. tarihi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin çıkarılması. tarihi nedir
  Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin çıkarılması. tarihi nedir? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Hakimiyet-i Milliye ilk olarak 10 Ocak 1920'de Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ankara'da yayımlanmış bir gazete. Adı daha sonra "Ulus" şeklinde değiştirilmiştir. Daha sonra İrade-i Milliye gazetesinde olduğu gibi toplanmıştır. Adının Ulus olma sebebi ise ulusa yönelik bir yayın olmasıydı. Gazetenin başyazarı Falih Rıfkı Atay idi.

  Eylül 1919'daki Sivas Kongresi'nden sonra doğan İrade-i Milliye'den sonra Mustafa Kemal'in Anadolu'da çıkartığı ikinci gazete "Hâkimiyet-i Milliye"dir.[1]. "Hâkimiyet-i Milliye", İrade-i Milliye'nin devamı olarak kuruldu. İrade-i Milliye'nin 19. sayısından itibaren[kaynak belirtilmeli] yayımlanmaya başlayan Hakimiyet-i Milliye bir süre sonra İrade-i Milliye ile birleştirildi. Kendini Kemalist olarak tanımlayan ve çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir genç topluluk tarafından 2004'te yeniden yayımlanmaya başlayan Hâkimiyet-i Milliye'de Atatürk'ün 1920'lerdeki Hâkimiyet-i Milliye'deki yazılarına da yer verilmiştir.
+ Yorum Gönder


hakimiyet-i milliye gazetesinin çıkarılması,  hakimiyeti milliye gazetesi nedir,  hakimiyeti milliye nedir,  hakimiyeti milliye gazetesi hakkında kısa bilgi