+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Marmara bölgesi ikliminin günlük yaşama etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Marmara bölgesi ikliminin günlük yaşama etkileri
  umarım forumda bu konu vardır hemen yardımcı ulursanız sevinirim teşekkür ederim 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  EGE BÖLGESİ İKLİMİNİN GÜNLÜK YAŞAMA ETKİSİ

  Yüksek yaz sıcakları hüküm sürer. Bu sıcakların fazla oluşunun nedenlerinden biri, kıyı bölgesini çok yerde kuzeyden dağlarla çevrili olması ve bu sebeple kuzey rüzgarlarını yeterince alamamasıdır. Kış mevsimi Egeden daha ılık geçer. Çok buharlaşma olur. Hava çok zaman açıktır. Kar yağışı ve don olayı nadirdir. Uzun bir yaz kuraklığı vardır. Kış, geç başlar ve ılımlı geçer. Yağış mevsimi kıştır. Bol yağmurlar güz ortalarında başlar, ilkbahara kadar sürer. Bu iklimin alanı, Akdeniz boyunda olup çok yerde dar bir kıyı şerididir. Bazı yerlerinde yer şekillerine bağlı olarak genişler ve gerilere sokulur. Dar olduğu yerlerin sebebi hemen kıyı yakınında yüksek dağların başlamıştır. Bu iklimin bir bölümünden başka bir şey olmayan ve ona çok benzeyen Ege bölgesinde ise, hemen hemen bütün kıyı Ege adı ile anılan bölgenin içerilere sokulmuş geniş ve pek uzun ovalar bölümünü içine alır.
  Ege bölgesinde dağların kıyıya dik uzanması denizel iklim şartlarının iç kesimlere sokulmasına olanak sağlar , hem de İç Anadolu'yu etkisine alan hava kütlelerinin Ege Denizi'ne doğru ilerlemesine neden olur. Bölgenin kıyı bölümleri Akdeniz ikliminin, iç kesimleri ise Akdeniz iklimi ile iç Anadolu geçiş tipi iklim hüküm sürer. Denizden uzaklaşıp iç kesimlere doğru gidildikçe karasallık artmaktadır. Bölgede kış sıcaklık ortalaması 70 C - 90 C arasında , yaz sıcaklık ortalaması 270- 290 C arasında değişmektedir. Yağışlar Ege Bölgesinde daha çok kış aylarında düşmektedir.İç Batı Anadolu Bölümünde ise karasal iklime bağlı olarak yağışlar ilkbahara doğru kayar. En fazla yağış yer Menteşe yöresidir( Muğla ve Çevresi ).
+ Yorum Gönder