+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Sivas Kongresi, Önemi, Maddeleri, Alınan Kararlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sivas Kongresi, Önemi, Maddeleri, Alınan Kararlar
  Sivas Kongresi, Önemi, Maddeleri, Alınan Kararlar 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  SİVAS KONGRESİ, SİVAS KONGRESİ’NİN ÖNEMİ, MADDELERİ, ALINAN KARARLAR (İNKILAP TARİHİ KONU ANLATIM)  Sivas Kongresi'nin toplanma fikri Amasya Genelgesi'nde ortaya atılmıştı.

  Kongrenin amaçları;  -Doğu Anadolu, Batı Anadolu ve Trakya'yı, yani bütün ülkenin milli bütünlüğünü sağlamak,  -Bölgesel olan Erzurum Kongresi'nde alınan kararları, milli bir kongrede kabul edilmesini sağlayarak millete mal etmek.

  Sivas Kongresi, Anadolu'nun her yöresinden gelen delegelerin katılımıyla başladı.  Kongrede en çok tartışılan konu vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığının nasıl sağlanacağı oldu.

  Sivas Kongresi Kararları:  1. Vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığın sağlanması konusunda Erzurum Kongresi'nde alınan kararlar aynen kabul edildi.  2. Anadolu ve Rumeli'de faaliyet gösteren bütün milli cemiyetler “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştirildi.  3. Manda ve himaye düşüncesi kesin olarak reddedildi.  4. Türkiye'ye karşı istila (işgal) emeli beslemeyen (bilgi yelpazesi.net) (herhangi bir devletin teknik, endüstriyel ve ekonomik yardımının alınabileceği kabul edildi.  5. Temsil Heyeti'nin yetkileri bütün vatanı temsil edecek şekilde genişletildi.
+ Yorum Gönder