+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Namık Kemal Ersun - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DR.MATRİX
  Devamlı Üye

  Namık Kemal Ersun - Kimdir Kısaca Hayatı
  Orgeneral Namık Kemal Ersun Biyografisi


  Orgeneral Namık Kemal Ersun, 1915 yılında İstanbulda doğdu. 1932 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'ni, 1935 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu, 1937 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. Muhtelif birliklerde Batarya Takım ve Batarya Komutanlığı yaptıktan sonra, 1941 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1944 yılında bitirerek kurmay oldu. 1962 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde ve Afganistan'da görev yaptı.
  namkkemalersun3.jpg
  1962 yılında Tuğgeneral, 1964de Tümgeneral, 1967de Korgeneral ve 1972de Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 33 ncü Piyade Tümen Komutan Vekilliği ve Kara Harp Okulu Komutan Vekilliği, Tümgeneral rütbesi ile Kara Harp Okulu Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Eğitim Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harp Tarihi Başkanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, Yüksek Askeri Şura Üyeliği, 3 ncü Ordu Komutanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği yaptı. Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı'ndan 29 Mart 1976 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 1 Haziran 1977 tarihinde emekli oldu.

  İki çocuğu bulunan Orgeneral Ersun, 31 Aralık 1988 tarihinde vefat etti ve İstanbul Silivrikapı Mezarlığı'nda toprağa verildi

 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Türk siyasetçilerden ve Türk edebiyatçılardan olan Namık kemal çok büyük başarılara imza atmış bir kişidir edebiyat alanında roman alanın da iki ilke de imza atmıştır.
+ Yorum Gönder


namık kemal,  kara kemal hayatı