+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Josef Stalin kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Josef Stalin kimdir
  Josef Stalin kimdir

  Josef Stalin 18 Aralık 1878 tarihinde Rusya da dünyaya gelmiştir. Hem yazar hemde sovyet devlet adamıdır. Birçok eSerleri bulunmaktadır. 5 Mart 1953 tarihinde ölmüştür.

  Gürcü asıllı Sovyetler Birliği devlet adamı, Sovyet Mareşali, 1922'den, 1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri. Lenin'in ölümünden sonra, Sovyetler Birliği'nin lideri konumuna gelmiştir.

  Josef Stalin, 1922 yılından 1953'e kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde parti liderliği ve en yüksek mevki olarak görülen Genel sekreterlik yapmış, Bolşevik İhtilali'nde önemli rol üstlenmiş ve II. Dünya Savaşı'nda savaşın gidişatını değiştirmiş Gürcü siyaset adamı. Lakabı olan "Stalin" Rusça'da çelik anlamına gelmektedir.

  Asıl adı İoseb(Yusef)Vissarionovich Cugaşvili olan Josef Stalin, 18 Aralık 1879'da Gori'de doğdu. Stalin'e ait erken dönem kaynaklarının azlığı nedeniyle çocukluğu hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Annesinin sosyoekomonik statüsünün köle olduğu bilinmektedir. Babası ise kendi iş yerine sahip bir ayakkabıcıydı. Babasının sert bir mizaca sahip olduğu ve bu yüzden Stalin'nin zor bir çocukluk dönemi geçirdiği söylenmekte. 1888 yılında Gori'de eğitimine başladı. Okulda eğitim Rusça olduğu ve Stalin'nin ana dilinin Gürcüce olmasından dolayı hem eğitim hayatında hem de arkadaşları ile olan sosyal yaşamında zorluklar yaşadı. 1894'de bu okuldan yüksek akademik başarıyla mezun oldu ve aynı yıl Tiftis'de ilahiyat eğitimine başladı.
  1 Mart1953'de Lavrenty Beria, Georgi Malenkov ve Nikolai Bulganin ile son yemeğini yedikten sonra rahatsızlanmış ve vücudunun sağ tarafına felç gelmiştir. 5 Mart1953 tarihinde 74 yaşındayken beyin kanamasından vefat etmiştir. 9 Mart'da yapılan cenazesinde büyük kalabalık toplanmış ve izdiham yaşanmıştır. Vücudu 31 Ekim1961'de Lenin's Mausoleum'da koruma altına alınmıştır. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Okulunu bitirdikten sonra gizli olan bir Marksist düşünce grubuna girmiş ve Karl Marx'ın Manifestoları üzerinde çalışmıştır. Çok zor ve yoksul bir çocukluk yaşamıştır ancak üstün zekası ve yaptığı anlaşmalar sayesinde bir ülkenin Lideri olmayı başarmıştır.
+ Yorum Gönder