+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Tiryaki Hasan Paşa Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Tiryaki Hasan Paşa Kimdir
  Tiryaki Hasan Paşa Kimdir


  Tiryaki Hasan Paşa 1530 yıllarında dünyaya gelmiştir. Tiryaki Hasan Paşanın nereli ve kimin oğlu olduğu bilinmemektedir. Kahvelere düşkün olduğu için tiryaki lakabını almıştır.  tiryaki-hasan-pa-a-kimdir.jpg
  Tiryaki Hasan Paşa, Kanije Kalesi savunmasının efsanevî kahramanıdır. O, dört bin Türk askeri ile kırk bin kişilik bir düşman ordusuna yetmiş gün dayandıktan sonra onları perişan etti. Bu olay dünya tarihinin şanlı bir sayfasıdır.

  Tiryaki Hasan Paşa, Enderûn’da (Saray okulu) yetişmişti. 1574’te bir süre sarayda Sultan III. Murad’ın yanında çalıştı. Sonra yirmi yıl kadar Zigetvar Beyi ve Beylerbeyi oldu. Tiryaki Hasan Paşa, bir savaşta tek başına çarpışmayı göze alan cesur bir komutandı. Bir süre de Bosna ve Kanije Beylerbeyi oldu. Hasan Paşa, Kanije kumandanı iken bir gün, Romalı, İspanyol, Fransız ve Macarlardan oluşan kırk bin kişi kadar bir düşman ordusu tarafından kalesinin kuşatılmış olduğunu gördü.

  Bu on misli üstün güç karşısında Tiryaki Hasan Paşanın cesareti kırılmadı. O, yılmadı ve yetmiş gün düşman kuşatmasına dayandı. Bu arada bir çok askerlik oyunları ve hileleri ile düşmanı darmadağın etti ve birçok silahı ganimet olarak ele geçirdi.

  Bu eşsiz zafer, Hasan Paşanın ismini yükseltti ve şöhretini arttırdı. Kendisine vezirlik rütbesi elmaslı bir kılıç ve üç at gönderilerek tebrik edildi.

  Tiryaki Hasan Paşa uzun süre Bosna ve sonra Rumeli genel valiliği yaptı. Bu sırada bir çok eşkıyayı sindirerek memleketin âsâyişini korudu.

  Tiryaki Hasan Paşa 1611 yılında öldü.

 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Tiryaki hasan paşa 4 bin kahraman askeriyle 40.000 askerlik bir düşman ordusuna karşı 70 gün dayanmış ve sonunda onları perişan etmişler ve yollamışlar. bu da efsane olarak ta bilinmektedir.
+ Yorum Gönder