+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Havuç Faydaları, Havuç Tıbbi Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Havuç Faydaları, Havuç Tıbbi Etkileri
  Havuç hakkında bilgi

  Lütfen hemen bana havuç ile ilgili bir kaç bilgi verebilir misiniz arkadaşlar.


  havu.jpg

  ■Havuç Latince Adı : Daucus carota

  Havuç - Daucus carota
  Koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisidir. Havuç genellikle ılıman ve serin iklimleri sever, kökleri çiğ veya pişirilerek yenir. Birinci yıl yenilen kök kısmı teşekkül eder, ikinci yıl çiçek açıp, tohum bağlar. Kök kısmı tüketilen havuçların kökleri sarı, turuncu, kırmızı, beyaz ve pembe tonlarında olabilir. Tohumlarıyla çoğaltılan havuç bitkisi, ince yeşil yapraklara sahiptir. Havuç; havuç turşusu, havuç tatlısı, havuç çorbası, havuç salatası, havuç suyu gibi birçok şekilde değerlendirilebilir.

  ■Havucun İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği
  Havuç A vitamini yönünden çok zengin olduğu gibi B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri de içerir, içindeki şeker ’meyve şekeri’ dediğimiz beyüloz’dur. Minerallerden demir, fosfor, potasyum, magnez*yum, arsenik, kükürt, bakır ve krom bulunur. Bütün bunlardan başka içinde ‘Carotirie’ adı verilen bir esans bulunur.

  ■Havucun Halk Arasındaki Adı (Diğer İsimleri)
  Havuca halk dilinde balkamış, deber, hart, keçür, kalagezen, kızılot, piçek, pörçüklü, yerkökü, yeregeçen, tepelotu, yerotu denmesine karşın bazı yörelerde deberotu, hatılhırtıl, kesür, kısır, piçekli, porçuklu, sarıot, yerekaçan, yerkökü, teperotu, gelinparmağı, yerebatan isimleriyle de anılır.

  ■Havucun Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri
  Havuç, kuvvet verir, vücuttan kaybolan mineralleri yerine koyar, kansızlığa karşı iyi gelir, hemoglobin ve eritrositleri çoğal*tır. Cildin asit oranını dengeleyen havuç sayesinde vücut tazelenir, yenilenir ve güzel bir görünüm kazanır. Gaz söktürücü, idrar arttırıcı etkilerinin yanı sıra havuç bağırsağın dostudur yani hem yumuşaklık verir ve hem de mide ve bağırsaklara karşı yararlıdır. Yüksek lif içeriği nedeniyle kabızlık sorununa çözüm sağlar. Öksürüğe iyi gelmesi, balgam söktürmesi, astım, bronşit gibi rahatsızlıkları önlemesi ve halsizliği gidermesi de havucun yararları arasında sayılabilir. Düşük tansiyon sorununa karşı da havuç tüketilmelidir.

  Karoten içermesi sebebiyle iyi bir antioksidan olan havuç, kalbi korur ve kalp rahatsızlıklarını önler. Kalp hastalıklarına karşı kullanılmasının ve kalp krizini önlemesinin yanında kandaki yağ oranını düşüren havuç, kolesterole de iyi gelir. Havucun faydaları saymakla bitmez. Safrayı sulandırır, göğse yumuşaklık verir, idrar söktürür, iştahı açar, serinlik verir ve yaraların çabuk kapanmasını ve dokuların onarılmasını sağlar. Bazı kanser türlerine karşı da koruyucu etki sağlayan havuç bolca tüketilmelidir. Örneğin akciğer kanseri, meme kanserine karşı büyük bir koruyucu etki sağlar. Ayrıca gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, mesane yani idrar kesesi kanseri, pankreas ve kalınbağırsak ile prostat kanserlerine yakalanma riskini azaltır.

  Ayrıca içerdiği beta karoten sayesinde havucun birçok faydasının yanında gözlerin sağlığını koruduğu da belirtilmelidir. Karaciğerle ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltan havucun faydalarına safrayı, üre ve ürik asidi dışarı atıcı özelliği de eklenebilir. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı da havuç tüketilmesi önerilir. Sedef hastalığına karşı önleyici olan havuç, derideki lekelere ve ciltteki kurumaya iyi gelir. Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olduğu düşünülen havuç aynı zamanda hızlı düşünmeye ve beyni güçlendirmeye yardım eder.

  Ağız yaralarına karşı kaynatılmış havuç yaprağı suyu gargara şeklinde kullanılır.

  Bağırsak kanamasına karşı 1 adet havuç, önce soğuk suyla yıkanır, sonra rendelenir. Suyu içilir.

  Deri kanseri, akciğer kanseri ve kalp hastalıklarına karşılık haftada 3 kez taze sıkılmış havuç suyu tüketilmelidir.

  Gece körlüğü tedavisinde bir kilogram havuç önce soğuk su ile yıkanır. Sonra 3 eşit parçaya bölünür. Sabah öğle ve akşam birer parça yenir.

  Kansızlık (anemi) hastalığına karşı 2 adet havuç yıkanır ve dış kısmı temizlenerek rendelenir. Sabah, öğlen ve akşam bu şekilde rendelenmiş şekilde havuç tüketilir. Üç öğünde 1 çay bardağı havuç suyu içmek de kansızlık hastalığına karşı korucuyu etki gösterir.

  Sivilcelere karşı yoğurt bir kaseye koyulduktan sonra içerisine önce bal daha sonrada havuç suyunu dökülür. Güzelce karıştırdıktan sonra cilde yayarak kurumasını beklenir. Arkasından ılık suyla temizleyerek havluyla tampon yaparak kurutulur. Bu maskeyi haftada 3-4 defa yapmak faydalı olacaktır.

  ■Havuç Çorbası Nasıl Hazırlanır?

  Havuç Çorbası
  Havuç çorbası hazırlamak için 3 çorba kaşığı yağ, 3 çorba kaşığı un ile birlikte kavrulmaya başlanır. 6 bardak su yavaş yavaş eklenir ve karışımın içinde topak kalmayacak şekilde karıştırılır. Bu arada 3 adet havuç alınarak kabukları temizlenir, yıkanır, rendelenir ve bu karışıma eklenir. 15 dk. kadar kaynatıldıktan sonra 1 adet yumurta ve 1 bardak süt çırpılarak havuçların üzerine dökülür. Böylece havuç çorbası servis için hazırdır.

  ■Cilt Bakımı İçin Havuç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

  Havuç Maskesi
  Cilt bakımı için havuç maskesi hazırlamak oldukça kolaydır. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı havuç suyu ile karıştırılır. Bu karışıma bir yumurta eklenir ve iyice çırpılır. Cilde uygulanır, 20 dk. beklenir. 20 dk. sonunda cilt suyla yıkanarak temizlenir.

  ■ Saç Uzatmak ve Saç Bakımı İçin Havuç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

  Hvuç Uzun Saç Maskesi
  Saç bakımı için hazırlanan havuç maskesinde kullanılmak üzere, 2 adet havuç alınır, rendelenir. 4 bardak su 20 dk. kadar kaynatılır, kaynayan suyun içine rendelenmiş havuçlar ilave edilir. Su ile birlikte havuçlar da 20 dk. kaynatılır. Daha sonra havuçlar süzülerek havuç suyuna 1 yumurta kırılır ve çırpılır. Bu karışım soğuduktan sonra saça sürülür ve 1,5 saat beklenir. Ilık suyla saçlar durulanır ve yıkanır.

  ■ Havuç Salatası Nasıl Hazırlanır?

  Havuç Salatası
  Havuç salatası hazırlamak için 2 adet havuç ve 2 adet turp seçilerek kabukları temizlenir ve yıkanır. Daha sonra temizlenen havuç ve turplar rendelenir. 5 dal maydanoz havuç ve turpların üzerine küçük küçük doğranır. Bu karışıma 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı limon eklenir. Havuç salatası servise hazırdır.

 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Havuçun faydaları kısaca


  Havuçta bol miktarda A vitamini bulunur. Bu yüzden kalbe damar sertliklerine gözlere ve cilde oldukça faydalı bir meyve. Bunun yanında haşlayarak püre haline getirilip yenilen havuç taze havuçtan çok daha faydalı. Çünkü haşlanmış havuçta çok daha fazla anti kanserojen madde bulunuyor. Ayrıca Havuç beyin metabolizmasını canlandırdığı için hatırlama yeteneğini artırır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Havuç :
  Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard'ın araştırmalarına göre kadınlarda kalp
  enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranında azaltıyor. Günde iki havucun
  erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranında azalttığı görülmüştür. Her gün
  yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriyor. Havuçtaki Beta-Karotin

  de gözleri yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini
  kuvvetlendiriyor. Mide ve bağırsak kanamalarını önler, kansızlığı giderir, anne sütünü
  arttırır, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir, idrar ve bağırsak gazlarını söktürür,
  ülserdeki şikayetleri giderir. Kansere karşı etkili olduğu gibi cildin kurumasını da
  engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Beta karotin (kansere neden olan
  serbest radikallari durduruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor) içeren havucun en
  büyük özelliklerinden biri içerdiği bu maddenin cildin kurumasını engelleyen A
  vitaminine dönüşebilmesi.
 4. Nesrin212121
  Yeni Üye
  Havuç bir çok yemekte kullanmakta havuç hem sağlığa hem vücudumuza güzellik katar,havuç zihnide geliştiriliyor,ve bir çok hastalığa faydalıdır,ayrıca bazı hastalığa da kötüdür.

+ Yorum Gönder


havuç,  havuç sabunu faydaları,  havuc yapraginin faydalari,  havucun yan etkileri,  havuç yaprağının faydaları,  havucun yesil yapraklari yenirmi