+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Yulaf Kepeği ( Dukan Diyeti ) Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Kullanımı ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. yekosan
  Yeni Üye

  Yulaf Kepeği ( Dukan Diyeti ) Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Kullanımı ?
  Yulaf Kepeği hakkında bilgi
  Yulaf Kepeği, Dukan diyetinin olmazsa olmazı, Dünya sağlık örgütü yulaftaki proteinin süt, et ve yumurta kadar değerli olduğunu ortaya koymuştur.


  Günlük beslenme içinde yulaf aklınıza gelmeyebilir, çünkü iyi bir tahıl olmasına rağmen kahvaltıda tüketimi ülkemizde çok yaygın değildir. Ancak faydalarını okuyunca beslenmenize eklemek isteyeceğinizi düşünüyorum. Yulaf, diğer tahıllara göre daha yüksek oranda çözünür posa içerir. Ayrıca Yulaf Kepeği demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin iyi kaynaklarındandır. Betaglukan ise yulaf kepeğinin yapısında bulunan çözünebilir lifin adıdır.


  Yulaf aynı zamanda iyi bir selenyum kaynağıdır. Selenyum vücut için önemli bir antioksidandır, astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur, DNA tamiri ve özellikle kolon kanseri olmak üzere kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Yulaf ve diğer tam tahıl ürünleri magnezyum mineralinden zengindir. Magnezyum vücudun glukoz ve insülin salınımında görev alan 300’den fazla enzimin salınımı için gerekli önemli bir mineraldir.


  Yulaf Kepeği nin içerisinde bulunan Betaglukan, kan kolesterolünün dengelenmesinde olumlu etkilere sahiptir. Böylece kalp krizi riskini azaltmaya da yardımcıdır. Günde 3 gram betaglukan, düzenli olarak tüketildiğinde; kolesterolde yüzde 10’a varan düşüş sağlayabilir. Kötü huylu kolesterol olarak nitelendirilen LDL kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur.


  25 gram yulafta yüzde 3 betaglukan, yulaf kepeğinde ise yüzde 7 betaglukan bulunur. Yulaf kepeğinin sıkıştırılması yöntemi ile elde edilen yüzde 100 doğal içerikli bu yeni ürün, beslenme desteği olarak içerdiği yüksek lif sayesinde mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenliyor ve uzun süreli tokluk hissi yaratarak kilo kontrolünü de desteklemeye yardımcı olur.


  Yulaf Kepeği nde bulunan Betaglukan olumlu etkisini midede ve bağırsakta bal kıvamında bir jele dönüşerek gerçekleştirir. Diğer suda çözünmeyen liflerin aksine doğru miktarda alınan yüksek kaliteli betaglukan midede ve bağırsakta safra asidini bağlayan ve şeker emilimini geciktiren viskoz bir jel oluşturur. Bu olumlu etkinin yanı sıra barsak ve sindirim sistemine da yardımcıdır.


  Kahvaltıda şekerli kahvaltılık tahıl gevrekleri yerine yulaf seçenler, öğle yemeğinde daha az besin tüketiyor. Yulafın sindirimi uzun sürdüğü için, uzun süre doygunluk hissi verir.


  Yulaf Kepeği Soğuk süt veya yoğurt ile karıştırılabiliyor, taze ya da kuru meyveye ilave edilerek zenginleştirilebiliyor. Çorba, salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek kullanılabiliyor. Yemek pişirirken baharat yerine vitamin olarak kullanabilecek bu ürün, aynı zamanda dünya mutfağındaki çeşitli yemek tarifleri için tercih ediliyor.
 2. Fatma
  Administrator

  Yulafın beyaz, siyah, sarı, kırmızı pek çok çeşidi vardır. Yulaf kepeği Türk mutfağında çok kullanılan bir besin olmadığı için fazla bilinmemektedir.
+ Yorum Gönder


yulaf nedir,  yulaf kepeği nasıl kullanılır,  yulaf kepeği nasıl tüketilir,  yulaf kepeği nedir,  yulaf kepeğinin faydaları nelerdir,  yulaf kepeği kullanımı