+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Paul Cézanne Hayatı, Paul Cézanne Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Paul Cézanne Hayatı, Paul Cézanne Biyografisi
  Paul Cézanne Biyografisi


  Paul Cézanne, 19 ocak 1839’da Aix-en-Provence’ta doğdu; hali vakti yerinde bir ailenin çocuğuydu; şapka toptancısı olan babası 1847’de bankerliğe başladı. Cézanne hiçbir zaman maddi sıkıntı çekmedi. Önce klasik eğitim gördü, bu süre içinde okul arkadaşı www.alasayvan.net/ Emile Zola’yla yakın dostluk kurdu; sonra hukuk fakülte sine yazıldı; bir yandan da resim derslerine gidiyordu. 1861’de babasının karşı çıkmasına rağmen, kendini tümüyle resme vermek için Paris’e gitti, ancak Güzel Sanatlar Okulu’na (Ecole des beaux-arts) girmeyi başaramadı.


  Paul Cézanne.jpg
  Hayatı boyunca bütünleşmekte güçlük çektiği Paris yaşamında hayal kırıklığına uğrayınca, 1870’e kadar zamanının bir bölümünü Aix’te geçirdi. Bu dönem de, aralarında Pissarro, Renoir, Sisley ve Monet’nin de bulunduğu ve ileride izlenimciler olarak adlandırılacak birkaç sanatçıyla ilişki kurdu. İlk çalışmalarını Salon’da sergilemeyi başaramayan Cézanne, 1863’te ünlü Reddedilenler Sergisi’ne (Salon de Refusés) bir eserini verdi. Bu sırada değişik arayışlar içindeydi. Kah, düzenli olarak gittiği Louvre Müzesi’ndeki büyük ustaların eserlerini inceliyor ve Delacroix’nın veya Corot’nun üslubunu taklit ediyor; kah portre çalışıyordu; bunları yaparken boyayı kalın bir tabaka halinde bıçakla yayıyordu.

  Cézanne 1871’de, oğlu Paul ve kız arkadaşı Hortense Fiquet’yle (1886’da onunla evlendi) birlikte, Pontoise’a, sonra da Auvers-sur-Oise’a yerleşti; orada, www.alasayvan.net/ ileride onun tablolarını toplayan önemli koleksiyoncular arasına girecek olan Dr. Gachet’yle tanıştı. Camille Pissarro’yla birlikte açık havada çalışmaya başladı:

  1874’te İzlenimcilerin, fotoğrafçı Nadar’ın stüdyosunda açtıkları ilk sergide yer alan İntihar Eden Adamın Evi adlı tablosu özellikle aydınlık renklerin kullanımıyla dikkati çekti. Eser, açıkça gevşek kompozisyonu ve kullanılan boyanın kalınlığı nedeniyle sert eleştirilere uğradı. 2. Acil

  Paul Cézanne Hayatı, Paul Cézanne Biyografisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder