+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Mevlana hakkında kısa yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mevlana hakkında kısa yazılar
  kısaca mevlana hakkında kısa yazılar 2. FERAY
  Devamlı Üye


  Mevlana hakkında yazı örnekleri

  mevlana-hakk-nda-yaz-.jpgMevlana Celaleddin Rumi, 1207 yılında Afganistan'ın Belh şehrinde doğmuş bir sufi ve din bilginidir. Anadolu'nun ünlü evliyalarından sayılan ve hoşgorü felsefesiyle tanınan Mevlana Celaleedin Konya'da yaşamıştır. Lakabı olan mevlana "efendimiz" anlamına gelir, ismindeki "Rumi" ise anadolu'da yaşayan kişi demektir. Şemsi Tebriz'i ile olan manevi dostluğuyla da tanınmaktadır.

  Dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve Sultan-ül Ulema (Bilginler Sultanı) lakabıyla anılan Bahaeddin Veled'in oğludur. Mevlânâ, babası Bahaeddin Veled'in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya'ya gelen Seyyid Burhaneddin'in manevi terbiyesi altına girmiş ve dokuz yıl O'na hizmet etmiştir. Mevlana, 17 Aralık 1273te ölmüştür.

  Mevlânâ'nın 800.doğum yılı olan 2007 UNESCO tarafından dünya Mevlânâ yılı ilan edilmiştir. Bu karar Mozart yılı olan 2006'nın mart ayında alınmıştır.


  BAZI SÖZLERİ:

  -Yine gel, yine gel, her ne olursan ol yine gel. İster kafir, ateşe tapan, putperest ol yine gel. Bizim bu dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz defa tövbeni bozmuş olsun da yine gel.

  -Kendine gel, yepyeni bir söz söyle de dünya yenilensin! Sözün öylesine bir söz olmalı ki dünyanında sınırını aşmalı. Sınır nedir, ölçü ne? Bilmemeli!

  -Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.

  -Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil

  -Güzel söyle de halk, yüzyıllar boyunca okusun. Allah'ın dokuduğu kumaş ne yıpranır, ne eskir.

+ Yorum Gönder