+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Osmanlı Padişahı Sultan Ahmed İle İlgili Kıssa Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Osmanlı Padişahı Sultan Ahmed İle İlgili Kıssa

  Osmanlı Padişahı Sultan Ahmed Hakkında Kıssa


  Osmanlı padişahlarından Sultan Ahmed, bir gün Aziz Mahmud Hüdaî’ye bir hediye göndermiş; Hüdaî Hazretleri de gönderilen hediyeyi içine haram karışmış olabileceği şüphesi ile kabul etmemiş, geri çevirmişti.
  Padişah, aynı hediyeyi, devrin ünlü şeyhlerinden Abdülmecit Sivasî’ye gönderdi. O ise, gelen hediyeyi kabul etti.
  Bir gün Padişah, Abdülmecit Sivasî’ye: “Size gönderdiğim hediyeyi daha önce Aziz Mahmud Hüdaî’ye göndermiştim, kabul buyurmamıştı,” dedi.
  Abdülmecit Sivasî alçak gönüllü davranıp: “Padişahım, Aziz Mahmud Hüdaî bir ANK Kuşu’dur ki, leşle beslenmeye tenezzül etmez” dedi.


  Sultan Ahmed.jpg


  Padişah birkaç gün sonra da Aziz Mahmud Hüdaî’nin sohbetine gitti. Ona da: “Geri çevirdiğiniz hediyeyi, Abdülmecit Sivasî’ye gönderdim, o kabul etti,” dedi.
  Bu söz üzerine Aziz Mahmud Hüdaî: “Sultanım! Şeyh Abdülmecit, bir DERYA’dır ki, içine bir damla pislik düşmekle kirlenmiş olmaz” diye cevap verdi.

  Bu menkibeden alınacak ibret ve ders nedir?
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Osmanlı Padişahı ve İslam Halifelerinin 93. dür. Kanuni Sultan Süleymandan sonra Osmanlı Padişahları arasında devlet işleri ile en çok ilgilenen Padişah olarak bilinir. Çıkan Celali isyanlarını bastırmayı başarmış ve döneminde bir çok önemli anlaşmayı imzalamıştır.
+ Yorum Gönder