+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Çiçek Hastalığı Nedir, Çiçek Hastalığı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çiçek Hastalığı Nedir, Çiçek Hastalığı Hakkında Bilgi
  Çiçek Hastalığı Hakkında Bilgi


  Çiçek Hastalığı.jpg


  Çiçek hastalığı insanlara özgü bulaşıcı bir hastalıktır. Variola minor veya Variola major isimli virüslerden kaynaklanır. Variola majorün ölüm oranı %30 iken, variola minorde ölüm oranı %1′dir. Kurtulanlarda ise uzun süreli deri izleri bırakır. Önce yüzde, ardından baş, göğüs, sırt, kol ve bacaklarda sert kabartılar durumunda küçük kırmızı lekeler belirir. Bunların içi sıvı doludur, daha sonra bunlar sivilce biçiminde cerahatli kesecikler durumuna dönüşür. Avrupa’da 60 milyon ölüme sebep olduğu tahmin ediliyor. Çiçek hastalığı insanoğlu’nun tamamen yendiği tek hastalıktır.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Çiçek Hastalığı ve çözümü

  Tıp dilinde variola denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık şiddetli titreme ve 41 derece ateşle ortaya çıkar. Hastalık mikrobunun vücuda girmesiyle ortaya çıkması arasında geçen süre 10-14 gündür. Hasta istirahat ettirilir , başkaları ile görüşmesi yasaklanır. Doktorun tavsiyelerine uyulur. Bol su ve şerbet içirilir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler uygulanır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Gül
  Hazırlanışı : Çiçek döküntülerinin üzerine dövülmüş kuru gül sürülür.
+ Yorum Gönder