+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Böbrek Taşı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Böbrek Taşı Hakkında Bilgi
  Böbrek Taşı Hakkında Bilgi

  Yaşamsal faaliyetlerimizin devamı için gerekli , olan biyokimyasal işlemlerin sonunda oluşan atık maddelerin vücuttan atılma yerlerinden biri de böbreklerdir..

  Ayrıca vücut için gerekli bazı maddelerin seviyesinin ayarlanması , da böbrekler tarafından yürütülür Böbrek taşları idrarda çözülemeyen ve atılamayan kristallerin bir araya gelmesiyle oluşur Normalde idrarda kristal ve taş oluşumunu engelleyecek bazı kimyasal maddeler vardır Fakat bazı insanlarda bu engelleyici mekanizma tam olarak çalışamayabilir ve bu kişilerde tekrar edici idrar yolları taşları görülür Taşların ölçüleri oldukça değişken olabilir ve böbrekten mesaneye doğru ilerleme eğilimindedirler Taşın idrar , akışını tıkaması ve hareket etmesi durumunda ağrı kanama ve enfeksiyon gelişebilirÇÇ
  Böbrek Taş.jpg 2. Zarafet
  Üye

  Böbrek taşı genellikle; idrarın, idrar yollarına geçmeden önce toplandığı böbreğin orta kısmında meydana gelir. Böbrek taşından korunmak için bol bol su içmeliyiz en az 2 litre. Düzenli yürüyüş yapmalıyız. Ve eğer idrarımızda bir anormalik varsa veya idrar sırasında bir ağrı hissediyorsak mutlaka doktora başvurmalıyız.
+ Yorum Gönder


gerçek böbrek