+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kızamıkçık Belirtileri ve Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kızamıkçık Belirtileri ve Tedavisi
  Kızamıkçık Belirtileri ve Tedavisi

  Kızamıkçık özellikle küçük çocuklarda görülen bir virüstür. Virüs vücutta çeşitli kızarıklıklar ve döküntüler çıkararak kendisini göstermektedir.

  Kızamıkçık Çocuklarda hafif seyirli bir hastalık olmasına rağmen, hamile kadınlarda ortaya çıkması halinde, bebeğe bulaşarak beyin, kalp, göz bozukluklarıyla doğmasına neden olmasından dolayı, çok tehlikeli bir hastalık olabilir kızamıkçık.


  Kızamıkçık Belirtileri
  Kızamıkçık Belirtileri:

  1-2 gün süren soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, hafif ateş, kulak arkası ve ensedeki lenf bezlerindeki büyümenin ardından, yüzden başlayıp hızla vücuda yayılan pembe renkte, lekeli döküntü görülür.

  Kızamıkçık Tedavisi ve kızamıkçık aşısı:

  Kızamıkçık aşısı, kabakulak ve kızamık aşısı ile birlikte 12. Ve 15. ayda yapılmaktadır. Ayrıca tüm kız çocuklarında daha önceki aşı durumuna bakılmaksızın 11-15 yaşları arasında aşı tekrarlanmalıdır.

  Bütün döküntülü hastalıkları geçirmekte olan çocuklar, kesinlikle hamile kadınlarla temas ettirilmemelidir.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Kızamıkçık hakkında bilgiler

  Deri döküntüleri, hafif ateş ve hafif nezle ile ortaya çıkan Alman kızamığı da denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde, rubella denir. Daha ziyade çocuklarda görülür. Ancak, hamile kadınların da, gebeliğin ilk üç ayı içinde kızamıkçık olma ihtimali vardır. Bu durumda, ana rahmindeki cenin de etkilenir. Hastalık, havadaki zerreciklerle bulaşır. Kuluçka devresi, çoğunlukla 17 gündür. Hastanın vücudunda pembe, düz lekeler görülür. Bazen boynun arka tarafındaki bezler de şişer. Tedavi için kullanılacak özel bir ilaç yoktur. Hastalık genellikle 4 gün içinde geçer. Bu süre içinde hastanın odasını ayırmak ve sağlam kimselerle görüştürmek gerekir. Kesin istirahat da şarttır.

  Tedavi için gerekli malzeme : Şeker.

  Hazırlanışı : Ateşin üzerine 1 çorba kaşığı toz şeker konur. Yanarken çıkan duman teneffüs edilir.
+ Yorum Gönder