+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Sodyum Klorür Kalp Sağlığına Nasıl Etki Eder Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sodyum Klorür Kalp Sağlığına Nasıl Etki Eder
  Sodyum klorür kalp sağlığına nasıl etki eder kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Sodyum Klorür Kalp Sağlığına Etkileri

  Yüksek Kan Basıncı

  Böbrekleriniz, vücudunuzun ihtiyacı olmayan sodyumu genellikle dışarı atar
  . Fakat düzenli olarak çok fazla sodyum klorür tüketirseniz böbrekleriniz zamanla işlev kaybı yaşar ve vücudunuzdaki sodyum seviyesini düzenleyemez hale gelir. Bu durumda da kan oranınız ve kan basıncınız yükselir. Kan basıncınız uzun bir süre boyunca olması gerekenin üstünde seyrettiğinde, ortaya çıkan hasar kalıcı olur. Kronik yüksek kan basıncı sonucunda kalp ve damarlarda oluşan hasarların tedavi edilmesi için hayat boyu ilaç kullanmanız gerekir.

  Damar Kanaması

  Aşırı miktarda sodyum tüketiminden kaynaklanan yüksek kan basıncı ve yüksek kan oranı zamanla kan damarlarınızın zayıflamasına yol açar. Damar çeperleriniz sertleşip şişebilir ve bu durumda da damarlarda patlaklara ya da sızıntılara yol açan anevrizma meydana gelir.
  Bu durumda kan pıhtılaşamazsa ölümcül risk ortaya çıkar. Pıhtılaşan kansa, dolaşıma karışıp uzuvlar, göz ve diğer organlarda hasara yol açabilir. Kan pıhtıları kan dolaşımını kısmi olarak bloke ettiklerinde de kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Bu durumda, vücutta dolaşan oksijen miktarı azalır ve bu da organların işlevini ve vücuttaki enerji seviyesini etkiler.

  Kalp Krizi

  Aşırı sodyum tüketimi sebebiyle atar damarlarda gerçekleşen hasarlar kalp krizi riskini arttırır. Bir kan damarının içinde yer alan kan pıhtısı serbest kalıp kalpe giden bir koroner arterde tıkanıklığa yol açtığında kalp krizi gerçekleşir.
  Bu durum, gün içerisinde tükettiğiniz tuz miktarından bağımsız olarak her an görülebilir. Göğüste ağrı ve nefes darlığı gibi belirtiler zaman zaman görülse de kalp krizi hiçbir belirti olmadan da ortaya çıkabilir. Geniş tıkanıklıklar ölüme dahi yol açabilir.

  Komplikasyonlar

  Kalp krizleri sonucunda kalp kasları, kalp kapakçıkları ve kalp sinirleri zarar görebilir. Oksijen dolaşımını kısıtlayan kalp-damar hasarları kalp yetmezliğine yol açabilir
  . Bu da ayak ve bileklerde şişme ve çabuk yorulma gibi belirtilere yol açar. Aritmi, doku yırtılmaları ve kalp kapakçıklarında sızıntı gibi durumlar ölümcül olabilir. Yüksek kan basıncının yol açtığı komplikasyonlardan kaçınmak için sodyum klorür tüketiminizi sınırlandırmanızda fayda vardır.

+ Yorum Gönder