+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda A, B, C, D, K, E vitaminleri hangi besinlerde bulunur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  A, B, C, D, K, E vitaminleri hangi besinlerde bulunur?
  A, B, C, D, K, E Vitaminleri


  A vitamini: Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, görme için gereklidir. Cildin tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Diş ve dişetleri için büyük önem taşır.
  Kayısı, kuşkonmaz, maydanoz, ıspanak, havuç, kereviz, marul, portakal, erik, domates

  D vitamini: İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar.
  Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler, güneş

  E vitamini: Antioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlar.
  Buğday, tohumlu besinler, soya fasülyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır, yulafta

  K vitamini: Karaciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır. Kvitamini takviyesi yanlızca kanamalı hastalarda verilir.
  Ispanak, kabak, marul, yeşil domates, yeşil biber, inek sütü, peynir, tereyağı, yumurta, kırmızı et, pirinç, karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilek

  B1 vitamini: Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gereklidir.Yetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür.
  Buğday, kepek, bira mayası, taze sebze meyve, koyun eti, sığır eti, balık eti, yumurta, süt

  B2 vitamini: Eksikliğinde dilde kızarma, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, tahriş, çatlaklar, gözlerde kaşıntı, yanma hissi, katarakt oluşumu, saçların dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kilo kaybı, sindirim sorunları oluşur.
  Karaciğer, böbrek, buğday unu, patates, et, süt, yumurta, peynir, kepek, yeşil sebzeler, havuç, fındık, yer fıstığı, mercimek

  B3 vitamini: Yetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar
  Bira mayası, kepek, yer fıstığı, sakatat, kırmızı et, balık, buğday, baklagiller, un, yumurta, süt, limon, kabak, incir, portakal, hurma

  B5 vitamini: Doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntıya neden olur.
  Karaciğer, kırmızı et, tavuk, yumurta, ekmek, sebzeler

  B6 vitamini: Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler.Vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar. Eksikliğinde migren tipi baş ağrısı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk, adele zayıflığı ve krampları oluşur.
  Karaciğer, böbrek, kırmızı et, balık, yumurta, ekmek, sebzeler

  B11 vitamini: Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir. Bu etkisi ile büyümeyi de sağlar. Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı gibi bazı kalp sorunları oluşabilir.
  Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal, muz

  B12 vitamini: Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Eksikliğinde dilde hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikayetleri oluşur .
  Karaciğer, yürek, böbrek, kırmızı et, tavuk, balık, süt, peynir, yumurta

  C vitamini: Vücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. Besinlerle alınan vitamin 2 saat içersinde kullanılır 4 saat sonunda kandan uzaklaşır. Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olamalarını sağlar. Vücudun savunma sistemini artırıcı etkisi vardır. Histamin yapımını azaltarak allerjik olayların şiddetini düşürür. Eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.
  Siyah üzüm, narenciye, çilek, kavun, karpuz, yeşil biber, maydanoz, brokoli, havuç, soğan, bezelye
 2. Ziyaretçi

  Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Folik asit, sebzeler, meyveler, baklagiller, mayalı ekmekler ve buğday tohumunda bulunur. Yeni vücut hücreleri üretmeye yararlar. Hamilelik döneminde kullanılmalıdır. Doğumdan önce ve doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Damar sertliği riskini azaltır.

  Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Kalsiyum, süt ve süt ürünleri, soya peyniri, sebzeler ve somonda bulunur. Kemin ve dişlerin oluşumunda önemlidir. Kasların kasılmasına yardımcı olur. Kolon kanseri riskini azaltır.

  Krom Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Krom, tam tahıllı ürünler, kepekli kahvaltılık gevrekleri, bira mayası, dana ciğeri ve buğday tohumunda bulunur. Karbonhidratların ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde insülin ile birlikte başrol oynar.

  Bakır Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Bakır, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler, çekirdekler, baklagiller ve tüm tahıllarda bulunur. Cilt ve bağ dokusunun oluşumunu sağlar.

  Demir Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Demir, et, kümes hayvanları, balık, kahvaltılık, meyveler, sebzeler ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. Kan dolaşımında oksijenin taşınmasını sağlarlar.

  Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Magnezyum, kabuklu yemişler, baklagiller, tüm tahıllar, yeşil sebzeler ve muzda bulunur. Yiyeceklerin metabolize edilmesini sağlarlar. Hücreler arasındaki kimyasal reaksiyonlarda rol oynarlar.

  Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Fosfor, süt, et, balık, kümes hayvanları, baklagiller ve meyvelerde bulunur. Güçlü kemikler ve dişler için gereklidir.

  Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Potasyum, meyveler, sebzeler, et ve baklagillerde bulunmaktadır. Sinir sitemine faydalıdır. Kasların kasılmalarına yardımcı olur. Kan basıncının korunmasını sağlar

  Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Selenyum deniz mahsulleri, böbrek, ciğer ve tahıllarda bulunur. Antioksidan görevi görmektedir. Kalp kasları için faydalıdır.

  Sodyum Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Sodyum, sofra tuzu, sebzeler, hazır yiyecekler ve şişe sularında bulunur. Vücuttaki sıvıların akışkanlığını sağlar. Kalp kasının ritmini kontrol etmeye yarar.

  Çinko Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir

  Çinko, et, kümes hayvanları, istiridye, yumurta, baklagiller, süt, yoğurt ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. Sperm üretiminde yararlıdır. Enerji gelişimi ve iletiminde rol oynar.
+ Yorum Gönder