+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

  Fizik Dersine Hazırlık

  Fizik Dersine Hazırlık.jpg
  ÖSS fizik sorularını zorluk düzeyi bakımından 3 gruba ayırabiliriz.Soruların %25 i herkesin yapabileceği türden sorular, %50 si normal zorlukta, %25 i de çeldiricileri biraz daha kuvvetli olan sorulardır.Buna göre normal bir öğrenci soruların % 75 ini rahatlıkla yapabilir.
  -Fizik dersine çalışırken dikkat edilmesi gereken noktalar:
  Okulda yada dershanede öğretmeninizin anlattığı temel kavramları ve çözdüğü örnekleri çok iyi not alarak anlamaya çalışın.Eve geldiğinizde günübirlik ,konuları tekrar edip iyice pekiştirdikten sonra soru çözümüne başlayın.
  Soru çözümüne kolaydan zora doğru ve özellikle çözümü yapılmış sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır.Böylece çözemediğiniz soruların çözümünü inceleme imkanınız olur.
  Daha sonra konu ile ilgili test soruları çözerek doğru ve yanlış olanlarını çıkarınız.Yanlış yaptığınız soruları yeniden ele alıp irdeleyiniz.
  ÖSS fizik soruları yorum ağırlıklı olduğundan dikkat ön plana çıkmaktadır.Bu nedenle dikkatsizlikten yanlış yapma oranı oldukça fazladır.Burada dikkat edilecek konu,sorunun açıklama ve esas vurgulana kısmının çok iyi okunmasıdır.
  Altı çizili kelimelere dikkat edilmelidir.Özellikle olumsuz sorularda,kesinlik ifade eden, en az,en çok gibi sorunun çözümünde anahtar görevini üstlenen kelimelerin altı çizilir.Bu kelimelerin anlamlarına dikkat edilerek sorunun cevabı düşünülmelidir.
  Eğer soruda hangileri doğru olabilir diyorsa,kesin yanlış olanlar dışındakiler doğru olabilir demektir.Kesinlikle doğrudur diye sorulursa , doğru olup olmadığı kesin olmayanlar alınmayacak demektir.Bu tür soru kalıplarına dikkat etmek gerekir.
  Formül ezberlemektense formülü sık sık kullanarak kalıcılığını sağlayınız.
  Şekil çizimine önem verin ve gerekli gösterimleri şekil üzerinde yapın,bu size zaman kazandıracaktır.
 2. Acil

  Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder