+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Kurban Bayramı Konuşma Metni Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Kurban Bayramı Konuşma Metni Örneği
  KURBAN BAYRAMI HAKKINDA KONUŞMA

  Kurban bayramı dinimizde özel olan bir gündür.Kurban ibadetinin tarihi oldukça eskidir. Hz. Âdem (a.s)’ın çocuklarının adakları ile ilgili olarak bizlere ulaşmış olan bilgiler kurban kesme ya da adamanın, adak sunmanın ilk insanla başladığını yani her ümmette olduğunu gösterir niteliktedir:

  Kurban Bayramının Tarihçesi
  “Her ümmet için, 'ın kendilerine rızk olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerlerine O'nun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık. Sizin Tanrınız tek bir İlâhdır, O'na teslim olun. anıldığı zaman kalpleri titreyen, başlarına gelene sabreden, namaz kılan, kendilerine verdiğimiz rızıktan sarf eden ve 'a gönül vermiş olan kimselere müjde et.”

  Bu gün itibariyle hac mevsiminde icra edilen, Peygamber Efendimiz tarafından dini bir vecibe olarak tebliğ edilen kurban ibadetinin temelleri Hz. İbrahim (a.s) ile oğlu arasında vuku bulan hadiseye kadar uzanır. Zaten Kâbeyi Muazzama haccedilsin yani ziyaret edilsin diye inşa eden de Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’dir.Bu hadise şöyledir: Hz. İbrahim (a.s.) bir ara oğlu İsmail’i kurban ettiğini rüyasında görür ki bu bir ilâhî vahiydir. Hz. İbrahim durumu oğluna açıklar, oğlu İsmail de buna hazır olduğunu bildirir. Bunun üzerine Hz. İbrahim oğlu İsmail’i kurbanetmeye hazırlanırken Cenâbı Hak onların bu samimiyet ve teslimiyetlerinden dolayı İsmail’e bedel olarak bir koç gönderir. Hz. İbrahim de oğlu yerine koçu kurban eder. Konu ile ilgili âyet şöyledir:

  “(Hz. İsmail) babası İbrahim ile beraber yürüyüp gezecek çağa gelince (Hz. İbrahim),

  ‘Yavrucuğum! Rüyada seni boğazladığımı görüyorum; bir düşün ne dersin?’ dedi. Hz. İsmail de:
  ‘Babacığım, emrolunduğun şeyi yap, inş beni sabredenlerden bulursun’ dedi.
  Her ikisi de teslim olup (babası oğlunu) şakağı üzerine yatırınca; ‘Ey İbrahim! Rüyayı doğruladın. Biz muhsinleri böyle mükâfatlandırırız. Çünkü bu gerçekten çok açıkbir imtihandır’ dedik. Biz oğlunun yerine ona büyük bir kurbanlık fidye verdik. Geride gelecekler arasında ona (iyi bir ün) bıraktık. ‘İbrahim’e selâm’ dedik. Biz muhsinleri böyle mükâfatlandırırız. Çünkü o, bizim mü’min kullarımızdandır
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kurban bayramı dini bir bayramımızdır. Her yıl kutlanan kurban bayramında kurban kesilerek etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Bayramlar birliği ve beraberliği sağlamak amacı ile kutlanmaktadır. Kurban kesimi HZ. İbrahim zamanında farz olmuştur. O günden bu güne sürekli Allaha duyulan minnet borcu için kurbanlar kesilmekte etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.
+ Yorum Gönder


kurban bayramı konuşma örnekleri,  kurban bayramı konuşma metinleri,  kurban bayrami konusma metni