+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Safiye Valide Sultan Kimdir , Safiye Valide Sultanın Türbesi Nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Safiye Valide Sultan Kimdir , Safiye Valide Sultanın Türbesi Nerededir
  Safiye Valide Sultan Kimdir , Safiye Valide Sultanın Türbesi Nerededir


  Safiye Valide Sultan, (Osmanlıca:صفیه سلطان). Sofia Baffo veya Cecilia Venier-Baffo adıyla 1550'de Venedik'te dünyaya geldi. Çok zengin bir ailenin tek çocuğu (babası Korfu adasının Venedik valisiydi) olan Cecilia, dönemine göre oldukça iyi koşullarda bir eğitim aldı. Henüz on ilki yaşındayken Akdeniz'de gemiyle yapılan bir seyahat sırasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırıldı. Bir yıl sonra ise kendisini İstanbul'da bir köle pazarında bulan genç Cecilia'nın güzelliği III. Murat'ın annesi Nurbanu Sultan'ın kulağına kadar geldi. Manisa sancağındaki genç veliaht Murat'ın devlet meselelerinden uzak pasif karakteri, annesi Nur Banu Sultan'nı düşündürmekteydi. Nurbanu Sultan, Safiye'yi görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar verdi ve bir servet ödeyerek kızı satın aldı. İki yıl süreyle haremde eğitim gören Cecilia'nın adı, Safiye olarak değiştirildi. On yedi yaşında III. Murat'a sunulan Safiye, beline kadar uzanan sarı saçları, iri gözleri, uzun boyu, beyaz teni ve yürüyüşüyle Murat'ı kendisine âşık etti.

  III. Murat, tahta geçince baş kadın oldu. Büyüleyici güzelliği yanında parlak zekâsı sayesinde büyük bir nüfuz sahibi oldu. İngiltere kraliçesi I. Elizabeth dâhil birçok yabancı liderlerle haberleşti. 1599 yılında Kraliçe I. Elizabeth'in Safiye Sultan'a bir süslü bir at arabası ve oğlu III. Mehmet'e de bir org hediye ettiği bilinmektedir. Oğlu sultan III. Mehmet öldükten sonra valide sultanlığı bitip 2 yıl daha yaşadı 1605 yılında öldü. Cenazesi İstanbul Ayasofya Camii'nde III. Murat Türbesi'ne gömüldü. 2. Acil

  Safiye Valide Sultan Kimdir , Safiye Valide Sultanın Türbesi Nerededir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder