+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Devleti ne zaman ve Nerede Kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Osmanlı Devleti ne zaman ve Nerede Kuruldu
  Osmanlı Devletinin temellerini oluşturan Osmanlı Beyliği Osman Gazi tarafından 1299'da Bilecik'in Söğüt ilçesinde kuruldu.


  Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti olarak bilinir. 1231 yılında Thebasion adını taşırken Anadolu Selçuklu komutanı Ertuğrul Gazi tarafından İznik Rum İmparatorluğu'ndan alınmıştır ve kendisine Anadolu Selçuklu hükümdarı III. Alaeddin Keykubad tarafından Domaniç ile birlikte verilmiştir. Osmanlı döneminde önce Sultanönü sancağının merkeziyken, sonra merkezin Eskişehir'e taşınmasıyla bu sancağa bağlı bucağa dönüşmüştür. 1648 yılında Anadolu vilayeti Bursa sancağının Lefke (bugün Osmaneli) kazasına bağlı bıcaktı. Daha sonra Anadolu eyaletine bağlı merkezi Bilecik olan Ertuğrul sancağının sınırlarına katıldı. En son Hüdavengidar vilayetine bağlı Ertuğrul sancağına bağlı kazaydı. Kutuluş savaşında 3 kez Yunan işgaline uğramış ve 6 Eylül 1922'de işgalden yanmış bir şekilde kurtulmuştur. İlçeye bağlı Kızılsaray köyünün girişinde, hem Osmanlıca, hem de Rumca yazılar taşıyan bir Yunan karakolu bulunmaktadır ve bu karakol harap haldedir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Osmanlı Devletinin gelişimi için gereken ilk öğeleri oluşturan Osmanlı beyliği Osman gazi tarafından Bilecek'in Söğüt ilçesinde 1299 yılında kurulmuştur. Ayırca Devletin kurucusu ve Osmanlı Hanedanının atası olan Osman Gazi, Oğuzların bozok kolunun Kayı kısmındadır.
+ Yorum Gönder


osmanlı nerede kuruldu,  osmanlı devleti nerede kuruldu,  osmanlı devleti nerede kurulmuştur,  osmanli nerede kuruldu,  osmanlı ilk nerede kuruldu,  osmanlının kurulduğu yer