+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Şahin Bey - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Şahin Bey - Kimdir Kısaca Hayatı








  Antepli Şahin Bey de İstiklâl Harbinin aziz şehitlerindendir. Tek başına düşmana meydan okumuş, "Düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep'e giremez." demiştir. Bu kahramanın hayatı, fedakarlıklarla doludur ve yeni nesil için ibret levhasıdır. İstiklâl Savaşı'nın büyük kahramanlarından Şahin Bey, 1877 yılında Gaziantep'de doğdu. Asıl adı Mehmed Said'dir. 1899'de Yemen'e er olarak giden Mehmed Said, Yemen cephesinde gösterdiği muvaffakiyet ve kahramanlık üzerine başçavuş oldu. Mehmed Said, 1911'de Trablusgarb harbine gönüllü olarak katıldı, Balkan savaşlarında Çatalca cephesinde savaştı.

  28 Mart 1920'de şehit olan Şahin Bey'in ağzından dökülen son söz şu olmuştur. "Allah'ım vatanımı kurtar, alçak düşman! Gel sen de süngüle" Şahin Bey'in şehadet haberi şehre gelince yanık bağırlardan şu mısralar dökülmüştür:

  Şahin'i sorarsan otuz yaşında,
  Süngüyle delindi köprü başında.
  Çeteler toplanmış ağlar başında.
  Uyan şahin uyan gör neler oldu.
  Sevgili Ayıntab'a Fransız doldu.

  Şahin Bey, istiklal meş'alesini tutuşturmuş, onbinlerce Şahinler, tutuşturulan bu meş'aleyi söndürmemek için vargüçleriyle vuruşmaya koşmuşlardır. Şahin Bey'in 11 yaşındaki oğlu Hayri de gönüllü olarak savaşa katılmış ve bütün çatışmalarda yer almıştır.

  Şair o yıllarda Ayıntaplılara şöyle seslenmektedir:

  "Düşünme arkadaş, Allah büyüktür,
  Alamaz bir tek taş Allah büyüktür,
  Sen çalış ve uğraş Allah büyüktür.
  Sönmesin İslâmın parlak yıldızı"








 2. Ömer
  Devamlı Üye





  Şahin Bey 1877 yılında Gaziantep de dünyaya gelmiştir. Şahin Bey Kuvayı Milliye kumandanıydı. Çok büyük başarılar elde etmiştir. 28 Mart 1920 yılında Gaziantep de vefat etmiştir.




+ Yorum Gönder